ÜS
Soru Sahibi
15 Haziran 2019 14:29

Psödötümorsrebri

Merhaba hocam 24 yaşındayım psödötümorsrebri tanısı koyuldu göz dibimde popil ödem var bu mr sonucum ilac topamax depakine diazemid relpax kullaniyorum ama eski halimden beter oldum yardımcı olur musunuz KRANİAL MRG Kullanılan sekanslar: T2 aksiyel,T1 sagital PD/T2 Koronal görüntüler alınmıştır. (7.5cc gadovist ) İVKM verilerek yapılan incelemede ; Kalvarial kemiklerin kortiko-medüller sinyal intensiteleri tabidir. Posterior fossa boyutları tabidir. Serviko-medüller bileşke anomalisi saptanmadı.Medulla oblongata, pons ve mezensefalon formu ve sinyali tabidir. Quadrigeminal pleyt normaldir. Aquaduktus serebri orta hatta ve normal genişliktedir. Bilateral serebellar hemisferlerde ve vermiste patolojik form ve sinyal intesitesi izlenmedi. Bilateral serebellopontin sisternalar, prepontin sisterna ve bazal sisternalar açıktır. 3. ve lateral ventiküller ile dördüncü ventrikülün genişliği tabidir. Bilateral internal akustik kanalların genişlikleri doğal, 7. ve 8. sinir kompleksinin,intrakanaliküler ve ekstrakanaliküler seyri ve sinyali tabidir. Her iki serebral hemisferde kortikal sulkuslar ve fissürlerin derinlikleri ve genişlikleri tabidir. Girusların form ve sinyalleri tabidir. Ak madde gri madde sinyal intensitesi tabidir. Her iki bazal ganglionlar, kapsula interna-eksterna, talamusun form ve seyri tabidir. Korpus kallozumun formu ve sinyali doğaldır. Sella,supraseller sisterna ve parasellar oluşumlar tabidir. Anterior ve posterior sirkülasyon arterleri signal void görünümünde olup, akımları tabidir Kontrast enjekisyonu sonrası beyin ve beyin zarlarında patolojik kontrast tutulumu saptanmamıştır.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

SELAMLAR, MUTLAKA İYİ BİR MUAYENE İLE DEĞERLENDİRMEK LAZIM. İLAÇ DIŞINDA BELDEN SU ALARAK TEST YAPMAK VE GEREKİRSE DE AMELİYAT PLANI ÇİZMEK GEREKİR..

17 Haziran 2019 08:35