2 Ocak 2019 00:25

Psödotümör serebri hastalığında optik sinir kılıfı dekompresyonu

Hocam merhaba Benim Oğlum 2016 Kasım ayında kafasının arka üstü şiddetli bir şekilde düştü bir buçuk ay kadar sonra gözlerinde papil ödem baş ağrıları ve kusmalar oluştu hastaneye götürdük ilaçlı ilaçsız beyin emar ve venografi çekildi emarlar temiz çıkıyor fakat göz sinirlerinde hasar meydana gelmiş psodotümör serebri denildi fakat doğuştan olabileceği ileri sürüldü Düşme ile bir alakası yok denildi çocuğumun bu düşmeden önce Göz muayene lerimize düzenli yaptırıyordu hiçbir sıkıntımız yoktu çocuk nöroloji de bakıyor sadece ilaç tedavisi veriyor 2 yıldır ilaç kullanıyoruz çocuğuma çok yan etki yapıyor ilacı bıraktığımız anda tekrar papil ödem oluyor çocuğun gözleri ağrıyor baş ağrıları başlıyor her kontrolde emar temiz denilip bir şey yapılmıyor ben çok araştırdım Optik sinir kılıfı dekompresyonu diye bir ameliyat duydum bize bu konuda bilgi verilmedi acaba benim çocuğum da bu ameliyat işe yarar mı çocuğum Gün geçtikçe görme yeteneğini kaybediyor göz sinirleri gittikçe hasar görüyor Her göz kontrolünde hasarın biraz daha fazlalaştığını söylüyorlar fakat hiçbir şey yapmıyorlar Hocam bize yardımcı olur musunuz Ne yapmamız gerekiyor hem de şant da düşünmüyorlar

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Altuğ Çetinkaya
Göz Hastalıkları

Merhaba, Öncelikle çok geçmiş olsun yavrumuza. Optik sinir dekompresyonu ameliyatını, beyin omurilik sıvısındaki aşırılığın görme sinirine bası yaptığı pseudotumor cerebri olgularında uygularız. Faydalı olabilmesi için BOS artışı olduğunun nöroloji tarafından teyid edilmesi lazım. Acil olan durumlarda bu yönteme, acilliği olmayan durumlarda beyin cerrahinin yapacağı şanta başvururuz. Eğer şant gerekliliği düşünülmüyorsa, muhtemelen dekompresyon da faydalı olmayacaktır. Bulunduğunuz yerde bir nöro-oftalmoloji uzmanı detaylı bir muayene edebilirse ve bulgularını konuşabilirsek daha faydalı olabiliriz umuyorum. Selamlar...

4 Ocak 2019 09:30