BR
Soru Sahibi
26 Temmuz 2019 18:35

Protez göz ameliyatı

Merhaba Doktor Bey. Sol gözümde perde ile doğmuşum ve 7 yaşında dr a gittim. Alındı fakat göz tembelliği gelişmişti ve görme yetisi yok denecek kadar azmış. Gözüm içe doğru aşırı kayıktı ve iki kez şaşılık ameliyatı oldum. İkincisinde sağ gözümün de kaslarına müdahale ettiler. Sonra yine kaydı maalesef. Çok az ışığı hissediyor. Üstüne protez yapılacak kadar küçük değilmiş bir okularist ile görüştüm. Ayrıca çok ağrı vermiyor ama tansiyonu da 34 lerde seyrediyor. Şaşılığı beni çok mutsuz ediyor. Acaba glokom ameliyatı olsam gözüm üstten protez takacak kadar küçülür mü? Ya da yeniden şaşılık ameliyatı mı olmalıyım? Gözüm içe kayık da olsa hareketi gayet iyi. Protez ameliyatını tavsiye eder misiniz? Teşekkür ederim cevaplar için.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Altuğ Çetinkaya
Göz Hastalıkları

Merhaba Rukiye Hanım, Gözünüz glokom ameliyatı ile küçülmez. Şaşılık ameliyatı görmeyen göz varlığında çok kısa süreli fayda sağlar, sizin durumunuzda uygun değil. Çok az da olsa ışık gören gözlerde prensip olarak ışığı görmenizin de kaybolacağı protez göz ameliyatını dayanılmaz ağrı vs gibi çok haklı bir nedene dayanmıyorsa ışık hissi tamamen kaybolana kadar yapmıyorum. Bazen muayene ile tespit ettiğimiz uygun hastalarda geçici protezler veya boyalı büyük kontakt lenslerle bu süreci geçirebiliyoruz. Ankara'da olduğunuza göre uygun bir zamanınızda hastaneden randevu alarak gelirseniz daha fazla yardımcı olabilirim. Selamlar, saygılar...

28 Temmuz 2019 20:56