DM
Soru Sahibi
1 Ekim 2022 16:18

Prostat

Hocam merhabalar yaşım 24 idrarımda arada idrar yaptıktan sonra yanma oluyor ve son zamanlarda tam boşalamama hissi vardı yani çok rahatsız etmiyordu ama ben yinede doktora gittim tahlil falan yapıldı işeme testine yolladı doktor sonuçlara baktı 65 70 yaşındakiler gibi işiyorsun dedi bana saw palmetto verdi kullandım ama aynı şeyler yine vardı tekrar kontrole gittim tekrar testte yolladı değişen birşey yoktu bu sefer prostat ilacına başlayacaz dedi bana xatral xl 10 mg verdi bunu kullanmaya başladım hocam boşalma olduğu sırada meni çok az geliyor ve yanma çok oluyo tam boşalamıyorum ve nefes almakta zorlanıyorum o ilacı kullandığımda sizin gibi değerli bi doktora daha sordum ilacı bırakmamı doktora tekrar gitmemi söyledi ben sizede yazmak istedim sizinde düşüncelerinizi almak istedim sizce ne yapmam lazım ? Bide özür dileyerek birşey daha sormak istiyorum hocam bir arkadaşım çoçuk için doktora gitti yalnız spermleri donukmuş hareketlilik yokmuş çoçuk için engelmiş ve ona Keçi boynuzu özü,siyah kuru üzüm,kavrulmamış kabak çekirdeği bol yürüyüş ve bol su içmesini söylemiş acaba bende bunları kullanırsam bi sorun olur mu

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar Mahmut bey; Öncelikle düşündüğünüz manada prostat büyümesine bağlı zorlu idrar şikayetleri için yaşınız çok genç. Gerçek manada işeme zorluğunuzun varlığı açısından üroflowmetri dediğimiz işeme testinin yapılması uygun olacaktır. İdrar kanal darlıkları ve prostatit denilen prostat iltahapları da değelendirilmenizde göz önünde bulundurulmalıdır. Prostata etki eden ilaçlar içildikleri dönemde meninin mesaneye geri kaçmasına neden olabilirler. Spermiogram dediğimiz test ile erkeğin boşaldığı sıvının içerisindeki spermlerin sayı,hareket ve yapısal özelliklerine bakılmaktadır. Bu değerlede olan sorunlara yönelik olarak yukarıda saydığınız besinler destek tedavisi olarak önerilebilmektedir. Sağduyulu ve kararında kullanımları sorun yaratmayacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

4 Ekim 2022 19:35