DP
Soru Sahibi
17 Eylül 2021 00:46

Primer mediastinel büyük b hücreli lenfoma

iyi akşamlar mayıs ayında vena cava superior sendromu sonucunda çekilen tomografi ve tetkikler sonucunda biyopsi ile evre2a primer mediastinel b hücreli lenfoma tanısını aldım. kemik iliğim temiz geldi ve diğer kilo kaybı vs gibi belirtiler yoktu.mayıs ayında çekilen emarda 85x63mm boyutunda kitle görüldü.yine mayısta çekilen pet raporunda 'ön mediasten bölgede uzanan kitlesel görünümlü dansite alanlarında artmış fdg18 tutulumu suv max 21 ,sağ supraklavikuler ve sol hiler lenf nodlarında artmış fdg18 tutulumu suv max 10.6, sağ aksilar bölgede hafif düzeyde difüz tarzda artmış fdg18 tutulumu suv max 2.5' olarak sonuç geldi. mayıs ayı sonunda dar epoch protokolüyle tedaviye başlandı. ağustos ayında 3.kürden sonra yeni pet çekildi. pet sonucu 'ön mediastende dansite alanlarında artmış fdg18 tutulumu suv max 3.4, sağ supraklavikuler ve sol hiler lenf nodlarında artmış fdg18 tutulumu izlenmedi, sağ aksilar bölgede hafif düzeyde difüz tarzda artmış fdg18 tutulumu suv max 1.5 olarak sonuç geldi. Sayısal,boyutsal ve metabolik regresyon mevcuttur. Tedaviye kısmi metabolik yanıt ile uyumludur.' sormak istediğim suv max değerleri tam olarak hacim yada boyut mu yoksa metabolik aktiviteyi mi gösteriyor? baştaki boyutlardan ne kadarı kalmıştır ve sonraki alınan 3 kürde kalan kısmın tamamen yok olması sağlanabilir mi? ilave kür mü düşünülür yada radyoterapi mi? çok teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ahmet Dirican
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba öncelikle geçmiş olsun. Suv değeri boyut veya sayıyı göstermez. Metabolik aktivite yi gösterir. Ne kadar kalmıştır sorusunu filime bakarak söylenebilir. Ancak tedaviye oldukça iyi yanıt vermişsiniz. Bu oldukça sevindirici bir gelişme. Kemoterapiler sonrasında hastalığının kür olma şansı var. Tekrar geçmiş olsun

18 Eylül 2021 06:54