KC
Soru Sahibi
5 Nisan 2020 17:12

polip kanser

NURULLAH HOCAM İYİ GÜNLER , 46 YAŞINDAYIM 1 AY KADAR ÖNCE DIŞKI KALİBRESİNDE İNCELME NEDENİYLE KOLONOSKOPİ OLDUM RAPORDA : 1 ADET 7-8 MM REKTUM ORTASINDA POLİP GÖRÜLDÜ VE POLİPEKTOMİ İŞLEMİ YAPILDI . SİGMOİD KOLONDA DİMİNUTİF POLİP GÖRÜLDÜ VE ÇIKARILDI . PATALOJİ RAPORU : HAFİF DİSPLAZİLİ TÜBÜLOVİLLÖZ ADENOM FRAGMANLARI , SAP İLE UYUMLU LEZYONSUZ KOLON MUKOZASI AYIRT EDİLMEKTEDİR , YAZMAKDA . BU DURUM BENİM İLERİDE KANSERE YAKALANACAGIMIN İŞARETİMİ DİR . AYRICA BU POLİP ALINMAZA MUHAKKAK KANSERE DÖNÜŞÜRMÜYDÜ, ÇOK TEDİRGİNİM HOCAM GELECEK YILLAR İÇİN, KANSER RİSKİM ÇOK BU FAZLA SAYGILARIMLA...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Nurullah Bülbüller
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Merhabalar Endişe etmeyin böyle bir riskli durum söz konusu değil. Ama şunu bilin aralıklı 2 yılda bir kolonoskopi yaptırmanız gerekli. Polipler yeniden gelişebilir.

5 Nisan 2020 19:14