ah
Soru Sahibi
16 Kasım 2015 17:29

polikistik over

merhabalar hocam. adet gecikmesinden dolayı gebelik testi yaptım sonuç negatif çıktı ve ultrasonda polikistik over sendromu olduğumu söyledi doktorum. ayrıca T3, T4, TSH ve BETA-HCG testleri yaptı hepside normal seviyelerde çıktı. Benim adet döngülerim 28 ile 32 gün arasında hep normal şekilde olmuştur. acaba polikistik değil de başka bir rahatsızlığımın olması olasımıdır? Adet olmam için tarlusal 5 mg adında 6 gün kullanımlık hap kullanıyorum (4.günündeyim).(son adet tarihi 5 ekim 2015 ve hala (16 kasım) adet görmedim.) ayrıca smer testi de yapıldı sonuç yarın belli olacak.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Selim Şenöz
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Polikistik over hastalığında sadece bir ay adet gecikmesi olmaz. Bu hastalar 4-6 ayda bir adet görür veya ancak ilaçla adet görür. Sizin durumunuzu eğer sadece bu ay adet gecikmesi olmuş ise polikistik over sendromu ile açıklamak yanlış olur. Tarlusol almışsınız. Bitirip kestikten bir hafta içinde kanamanız olacaktır. Bu durum sık tekrarlıyor ise hekiminize danışın derim.

17 Kasım 2015 15:32