KF
Soru Sahibi
25 Mart 2015 00:40

PİVO (ÇİVİLİ KRON)

Yaklaşık 40 yıl önce üst çene ön (kesici) dişimi düşme sonucu kırdım. Hatırladığım kadarıyla küçük bir ameliyatla kırık dişimin kökündeki sinirler alındı ve 40 yıldır normal kron kullanıyordum. Tabii bu kaplama yılda bir kere çıkıyor ve diş hekimine giderek yapıştırtıyordum. (Tutucu diş küçük olduğu için...) Beş ay önce gittiğim Prof. Dr. Dt., 'bunu çivili kron yapalım bir daha düşmez' dedi. Ben de ikna oldum ve dişimi “PİVO (ÇİVİLİ KRON) VENEER KRON (SERAMİK)” olarak yeniledik. Her şey beş ay çok güzeldi ancak on gün önce dişimde hafif zonklama şeklinde bir ağrı oluştu, bir kaç gün sürdü ve geçti. Arkasından çivili kron uygulaması yapılan bu dişimin üzerindeki diş etimde bir şişlik ve içinde beyazlık (iltihap herhalde) meydana geldi. Fakat herhangi bir ağrım kalmadı. Uygulamayı yapan Prof. Dr. Dt. ' ne tekrar gittim, röntgen istedi ve sonucu gördükten sonra çene cerrahi bölümüne yönlendirerek muhtemelen bu dişimin çekilmesi gerektiğini belirtti. 'Tedavi ile de kurtarabilirler belki ama benim yapacağım bir iş değil bu, onların görmesi gerekir' dedi. Sormak istediğim şu; 40 yıl ben yapıştırma kron ile yaşarken o dişimde apse, şişlik gibi bir şikayetim olmamışken, neden çivili kron yapıldıktan sonra apse oluştu. İkinci sorum ise bu problemin çözümü mutlaka çekim midir. Tedavi (cerrahi ve/veya ilaç) ile kurtulması mümkün değil midir? Çünkü dişimden görüntü ve kullanım olarak çok memnunum. Son sorum ise eğer mecbur kalıp o kırık ve çivili dişimi çektirirsem, orası nasıl, hangi uygulamalar ile kapatılabilir ve bu dişim gibi kullanışlı olur mu?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Dt. Yavuz Aslan
Diş Hekimi , Diş Protez Uzmanı

Kanal tedavili dişlerin öz odasında ve kök kanalında damarlar-sinirler olmaz. Öz odasından beslenemeyen sert diş dokuları zamanla daha kırılgan hale gelir (dehidratasyona uğrar). Çiğneme ve ısırma kuvvetleri altında kırılabilir. Başarılı kanal tedavilerinden sonra çoğu zaman iç kuvvetlendirme yapılmalıdır. Genç dişlerde kök kanalı geniştir. Aradan uzun yıllar geçince sağlam kalan kök çapı, incelmiş ve dayanıksız hale gelmiş olabilir. iç kuvvetlendirme yapılırken veya sonrasında kök çatlamış, kırılmış olabilir. Hekiminiz bence doğru davranmıştır. Diş filmi ile doğrulandıktan sonra, problemin uzun vadeli daha güvenilir tedavisi o dişin beklenilmeden çekilmesidir. Beklendikçe enfeksiyon vücudunuza zarar verebilir. O bölgede implant için gerekli olan kemik azalabilir. Günümüzde mümkünse köprü yerine implant tedavisi tercih edilmelidir. Ancak, en çok görünen bölgede olduğundan ve dudak tarafında kemik ince olduğundan diş çekimi, implant yerleştirilmesi ve üst yapısının yapılması uzmanlık gerektirebilir.

25 Mart 2015 08:32