çM
Soru Sahibi
23 Şubat 2016 10:39

amalgam dolgunun zararları

Sayın hocam,son zamanlarda basındada sık sık yer alan amalgam dolguların civa yayması sebebiyle çok zararının olduğundan bahsediliyor. Bende de 4 tane amalgam dolgum var, onları çıkarıp normal beyaz dolgu yaptırmak istiyorum. Sebebi ise bende başağırısı ve zaman zaman kan şekerim düşüyor, çok doktora gittim, sebebi bulunamadı, tahlillerim normal çıkıyor, bu amalgam dolgularla bir ilgisi olabileceğini düşünüyorum, sizin bu madanada önerileriniz nedir, çok teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Dt. Yavuz Aslan
Diş Hekimi , Diş Protez Uzmanı

Diş dolgularınızın amalgam olması nedeni ile sağlık şikayetleriniz arasında pozitif bir bağlantı olduğunu kanıtlayan araştırma sonucu olduğunu bilmiyorum. Amalgam dolguların zararlı olduğu kanıtlı olsaydı tüm dünyada imalatını ve satışını durdururlardı. Baş ağrılarınız için iyi bir nöroloji, KBB ve diş hekimi uzmanlarına başvurmalısınız. Eski dolgularınızın değiştirmenin yararı, dolgu altındaki ikincil çürüklerin yakalanması olabilir.

23 Şubat 2016 11:04