KM
Soru Sahibi
30 Kasım 2015 21:02

pedodonti diş

merhaba sayın hocam ; benim 4,5 yaşında oğlum var .geçtiğimiz yaz ağustos gibi üst sağ azı dişinin olduğu yerde ağrı var diye baya ağladı yanağı biraz şişkince ve kızarıktı.acıyo diye acile götürdük dişleri güzel bişey yok ,diye gönderdiler diş koruyucu jel verdiler şişkinlik ve ağrı devam etti.doktara götürdük,film çekildi bir sıkıntı yok 6 yaş dişleri için erken dediler en arka üst azı dişinde küçük silik bir nokta var hassasiyet oluşmuş olabilir dediler bir ağrı kesici şurup verdiler.biraz şikayeti azalmıştı.ki yine geceleri ağlamaya sabah şişkinlik öğleye doğru inmeye başladı.tam o dişin yanak eti yanında beyaz aft vardı bişey yiyeimiyodu.diş jeli sürdüm .ağustos sonu gibi yüzünde ağrısız şişkinlik oluştu film çekildi yine bişey yok dişleri gelebilir dediler bir enfeksiyon olmuş sert şişlik var antibiotik verdiler onu kullandı birazindi dağılması uzun sürer dediler .baktığımızda dişler de bir leke bişey yok ama 1 ay önce aynı sağ üst son azı dişinin üzerine doktorculuk oynarken gördüm et bürtlemiş.ağrımıyor dedi diş doktoruna götürdük filimde bişey yok dişi baskı yapıyo olabilir dedi ve ibufen şurup verdi biraz kullandık ağır geldi buraktık biraz iniyor biraz beyazlık var gibiydi ki bu gün yine oynarken gördüm arka son üst azı diş eti nin yanından üzerine et bürtleği büyümüş bakayım derken dudağı baskı yapınca iltihabik gibi beyaz sarı sıvı geldi korktum pamukla sildim baskıyla yine geldi ama ağrı acı yok diyor ve yanağı bazen şişkin filmde bişey yok diyolar ne yapmamız gerekiyor bu soruma cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Yücel Yılmaz
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Merhabalar, Öncelikle geçmiş olsun diliyorum. Belirttiğiniz diş artık cansız ve kronik enfeksiyonlu. Yapılması gereken kök kanal tedavisi, çünkü dişin düşmesine daha 5-6 yıl kadar bir süre var. Bu yüzden tedavi edilmesi gereklidir. Saygılarımla...

30 Kasım 2015 22:39
KM
Soru Sahibi

TEŞEKKÜR EDERİM.bu tedavi oğlum dayanabilir mi

2 Aralık 2015 02:00
Prof. Dr. Yücel Yılmaz
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Merhabalar, Bu tedavinin acı veren bir özelliği yoktur. Seans gerektirir ve biraz da çocuğunuzun motivasyonu gerekir. Cabsız bir diş olduğu için ağrı yoktur. Ancak, diğer dişlerinin de değerlendirilmesi gerekir. Nadir durumlarda tek dişte sorun olur. Bu hususu da göz önünde tutunuz. Saygılarımla...

2 Aralık 2015 03:54
KM
Soru Sahibi

çok teşekkür ederim ilgi ve alakanız için .saygılarımla

4 Aralık 2015 01:09
Prof. Dr. Yücel Yılmaz
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Rica ederim...

4 Aralık 2015 03:07