ab
Soru Sahibi
30 Eylül 2019 18:25

Pcr testi güvenilir mi?

Hocam iyi günler. Hpv test sonuçlarımla ilgili sorum var. Patoloji sonucum condyloma acuminatum ile uyumlu yazıyordu. Aynı blok tipleme testine (pcr micro array) tabi tutuldu. 49 dna tipine bakıldı. Ama sonuç negatif çıktı. Bu durumda ikinci test sonucu güvenilir midir. Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ahmet Kaur
Tıbbi Patoloji

Merhaba, özellikle parafin bloklarda, düşük viremi, olası pcr inhibitörleri varlığı gibi nedenlerden dolayı bazen PCR ile virus saptanamayabilmektedir. Geçmiş olsun.

30 Eylül 2019 18:52