YY
Soru Sahibi
20 Ağustos 2021 17:29

Pataloji sonucu ve pcr hakkında

Hocam iyi günler ben daha once size bir soru sormuştum. Dilimin alt yüzeyinde papillomdan şüphe edilmişti. Sonucum şu şekilde : Klinik bilgi : (K11- Tukruk bezleri hastalıkları) Makroskopi: 0,3x0, 3x0,2 cm ölçülerinde kirli beyaz renkli 1 adet biyopsi materyali. T1P1K Mikroskopi: kesitlerde çok katlı epitel ile örtülü dokuda, epitel altında kollajenize stromada bir kısmı dilate konjesyone çok sayıda damar kesitleri izlenmiştir. Tanı: 0000/0-Neoplazma rastlanmamıştır. Sonuca siz morfolojik olarak hpv rastlanmamış ama var veya yok olduğu PCR ile kontrol edilebilir demiştiniz. Bildiğim kadarıyla HPV-DNA PCR testleri kadınlara uygulanıyor. Ben erkeğim, PCR testi dil altına yapılabilir mi ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ahmet Kaur
Tıbbi Patoloji

Merhaba. HPV testi kadın erkek herkese yapılabilir. Cins ayrımı yoktur. Geçmiş olsun.

21 Ağustos 2021 08:48