SB
Soru Sahibi
1 Eylül 2020 19:27

Parankim ekojitesi

Parankim ekojeniteleri Hocam selamlar 22 yaşındayım erkeğim tansiyon yüksekliği nedeniyle kardiyolağa gittim kan tahlillerim efor testim holter sonuçları hepsi normal Kan değerlerimde üre:26 kreatinin 1.02 ama Diltizem 90mg günde bir doz kullanmamı istedi ve Kardiyoloğum böbrek kontrolü istedi ve nefroloji doktoruna sevk etti bana TİT idrar tahlili yaptırdı ve ultrason istedi ben hepsini çektirdim idrar tahlilimde idrar ph’ı referans 5-7 iken benimki 7.5 çıktı ve eritrosit:4hpf lökosit:1 kristal:3 çıktı diğer tüm değerlerim negatif ve tüm batın USG de parankim ekojeniteleri sağda normal solda grade 1 düzeyinde artmıştır yazıyor. Diğer herşey normal başka birşey yok. Nefroloğum doppler usg istedi hastane 3 ay sonrasına tarih verdi. Ve benim içimdeki şüphe her an beni bitiriyor bişeyim varmı diye beni aydınlatırmısınız hocam.Amcamda 30 lu yaşlarında yüksek tansiyondan benim gibi böbrek damarlarının daralması yüzünden ameliyat olmuş acaba genetik olabilirimi? İlacım içinde kardiyoloğuma götürdüm sende panik atak var bu ilacı en az 1 yıl kullanmam gerektiğini söyledi USG sonucunu nefrologun yorumlaması daha doğru olur,kalp açısından bir sıkıntın yok dedi ama bana sorarsan normal,nefrolog ne der onu bilemem dedi. Hocam daha önceden sizede sormuştum tansiyon için siz nefrit açısından Tam detaylı böbrek araştırılmalı demiştiniz bende gittim yorumunuzu çok merak ediyorum yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Tansiyon yüksekliğiniz var ama ''panik atak'' filan denildiğine göre tansiyon yüksekliğiniz ilaç kullanmadan da her zaman olmadığını anlıyorum. Gerçi tansiyon monitorizasyonu yapıldı galiba normal diyorsunuz, yani tansiyon yüksekliği bile yok mu bilmem. Fakat böyle bir labil inişli çıkışlı hipertansiyon böbrek atardamarı darlığı (RAS) olamaz. Onun için doppler USG randevusu geç de olsa yine yaptırın ama acelesi yok sanırım. İdrarda protein negatif olduğuna göre nefrit de olamaz. Ayrıca RAS'un genetik olma durumu da yok. pH'nın 7.5 olması idrar yolu enfeksiyonlarında olabilir ama bir erkekte bu seyrek bir durumdur ayrıca mikroskopi desteklemez. Herhalde laboratuvarda fazlaca beklemiş idrar olsa gerek. İUSG'de tek taraflı böbreklerden birinde ses dalgasını yansıtmada bir artışı anlatıyor ki ödemli şiş böbrek veya bağ dokusu artmış bir böbrek anlamına gelebilir ama normal idrar bulgusu ile tek başına bir anlam yüklemek zor. Mamafih idrar tetkiki tekrarlanmalı ve ayrıca kantitatif spot idrar protein/kreatinin oranı bakılmalı. Bu böbreğin damarında darlık olabilir mi düşüncesiyle RAS'dan kuşkulanılmış ama bu durumda sürekli yüksek boyutta hem büyük hem küçük kan basıncı yüksekliği görülür. Kısacası ''puzzle'' ın taşları benim yönünden birbirini tutmuyor. Yine karar sizi muayene eden meslektaşlarımın. İyi günler

2 Eylül 2020 16:52