GB
Soru Sahibi
28 Ağustos 2011 23:06

ÖZLEM HANIM İYİ GÜNLER, ÖNCELİKLE BEN DE HEKİMİM. KIZIM 4 AYLIK, KİLO ALMAD

ÖZLEM HANIM İYİ GÜNLER, ÖNCELİKLE BEN DE HEKİMİM. KIZIM 4 AYLIK, KİLO ALMADA BİRAZ SIKINTILIYDIK. HEP SINIRDA VE ALTINDA ALIYORDU. RUTİN TETKİKLERİ SIRASINDA GAYTADA AMİP KİSTİ YAKALADIK.AMA KLİNİK YOK (ATEŞ YOK-NADİR KUSMA).BAZI HEKİM ARKADAŞLAR BU AYLARDA AMİP ENFEKSİYONU OLMAYACAĞI YÖNÜNDE BİLGİ VERİRKEN BAZILARI METRANİDAZOL KULLANIN DEDİ. İLK ÇOCUĞUMDA DA BUNA BENZER SIKINTI OLMUŞTU VE HUMATİNLE ÇÖZEBİLMİŞTİM. ŞİMDİ 10 GÜNLÜK METRANİDAZOL UYGULADIM. SONRAKİ GÜNLERDE GAYTADA İNCE ÇİZGİ (2-3 NOKTA) TARZINDA KANAMA GÖZLEDİM. AMİP KİSTİ DE DEVAM EDİYOR. DİĞER KIZIMDA AYNEN OLMUŞTU. ORNİDAZOL BİTİMİNDE DE HUMATİN VERMİŞTİM. BU KANAMA ALLERJİDEN OLABİLİR Mİ?AMİPTEN Mİ? KLİNİK YOK CİDDİ İSHAL TABLOSU YOK. SİZ NE ÖNERİRSİNİZ? PROBİYOTİK ÖNERENLER DE OLDU. YOKSA GENE ORNİDAZOL VE BİTİMİNDE HUMATİN KULLANMAM GEREKRMİ.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER..SAYGILARIMLA

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Özlem Durmaz
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Merhaba Sayın Güzel, gaitada kist şeklinde saptanan Entamoeba'nın her zaman patojen bir mikroorganizma olmayıp hastalık yapmadan normal florada yer alabilecek Entamoeba coli olması da mümkündür. Bu yüzden tipik amöbik kolit kliniği olmayan bir çocukta dışkıda görülen kistlere yönelik tedavi alması kanımca uygun olmaz. Gerçekten kilo alma sorunu varsa başka yönlerden değerlendirilmesi yararlı olabilir. Gerekirse Adana'da güvenle başvurabileceğiniz bir meslektaşım olan Doç Dr Gökhan Tümgör'e başvurmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

3 Eylül 2011 15:18