ks
Soru Sahibi
4 Şubat 2021 10:53

otizm olabilir mi

hocam kolay gelsin. 28 aylık oğlum var. şuan kendini ifade ediyor yeni konuşmaya başladı. oyun oynarken diyelim ki küpleri üst üste dizdi birisi devrildi hemen sinirleniyor ve bağırıyor. istemediği bir şey olunca bağırıyor bağırmasını ve sinirlenmesini nasıl kesebiliriz ismiyle hitap ettiğimde cevap verir, komutlarımı yerine getirir. taklit beceresi de çok iyi. fakat sadece sinirlendiği şeylere bağırıyor bağırarak tepki veriyor ve bazen de kafasına vuruyor. bu ara oyuncakları da fırlatıyor. bu hususların otizimle alakası var mıdır acaba..

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Anlattıklarınızdan otizm tanısını düşünmüyorum. Ancak iki yaşındaki çocuklarda benzer sorunlar yaşanabiliyor. Sakin olun, inatlaşmaya gerek yok. Geçecektir. Sağlıcakla kalın

4 Şubat 2021 19:07
ks
Soru Sahibi

cevabınız için teşekkür ederim hocam. mesela kapı çalınca illaha kendi açacak yanlışlıkla biz açalım çok ağlıyor. bağırıyor. asansöre illaha o basacak. ayakkabılarını illaha o giyecek . bunlar takıntılı davranışlar mı acaba 28 aylık. 28 aylık. her takıntılı davranış otizm midir acaba. isimine bakar, komutlarımı alır, motor becerileri çok iyidir.

11 Şubat 2021 09:09
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Muayene etmedim, ancak otim düşündürmüyor. Bu yaşlarda çocuklarda inatlaşma oluyor, zaman içinde düzelecek, sakin olmanız, sakin konuşmanız, ikna etmeniz uygun olur.

11 Şubat 2021 20:50