ta
Soru Sahibi
19 Şubat 2016 17:48

orsit sonrasi

Hocam selamlar. 2015 agustos ayında esim orsit geçirdi. 2015 aralık ayında spermlerine zarar verdiğini farkettik. 2015 temmuz ayında iki defa Sperm örneği vermiştik ilki ml'de 25 ikincisi 27 milyondu. 2015 aralık ayında verdiğim Sperm örneğinde 1 milyon hareket yuzde 50 morfoloji 1 oldu. Fsh 33 LH 11 olarak kan tahlilleri yapıldı. Üroloji tedavisine başladik. Ovitrelle iğne kullaniyoruz ayrica kendimizce bal arisutu v.s bişeyler deniyoruz. Bu süreçte spermlerimi Dondurmalı miyiz şu anda varken, tavsiyeniz nedir. Tedaviden sonuç alamayiz diye korkuyorum daha da kotuye giderse diye. Teşekkür ederim

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Prof. Dr. Bahar Uslu
Histoloji ve Embriyoloji

Merhaba, tedavisi cok guzel planlanmis ciddi bir sorun yok gibi cocuk sahibi olmayi planliyorsaniz bir sikinti yasamazsiniz...orshit tedavi edildi ise alti ayda bir yapacaginiz sperm tetkiklerinizin daha iyiye gitiigini goreceksiniz..ek olarak proxeed plus tablet ve zinc ile L-arginin tablet eklenebilir...her gun almaniza gerek yok bunlar sperm kalitesini ve morfolojisini yukseltecek medikal vitaminlerdir. sevgi ile hoskalin diyorum...

19 Şubat 2016 23:43
ta
Soru Sahibi

6 ay kadar vakit kaybetmek istemiyorum hocam şu anda olan sperm sayısı 1 milyon hareket yüzde 50 morfoloji 1. Bu imkânlarla tüp bebek yapılabilir mi şu anda. Bebekten sonra tedaviyi bırakmayacağız elbette. Lakin şu an oldukça karmaşık şeyler yapıyoruz. Sadece yukarıda saydığım ilaçları kullanmıyoruz. Ovitrelle igne 3 günde 1 Nutraxin ultramen günde 2 defa (l arcinin var içinde 600 mg kadar, 100 mg da demirdikeni) Proxeed plus sabah ve akşam Endol ve sudafed günde 2 defa Trental günde 2 Arı sütü ve bal her sabah aç karnina Sllgar Qyenzim Q*** *** ** mg. Günde 1 Solgar çinko 22 mg. Günde 2 Bu ilaçlari kullanmamiza rağmen halen korkuyoruz 27 ml'den 1 milyona indi diye spermleri dondurmak mantıklı mi şu anda. İlginiz için teşekkür ederim. Sağlıcakla kalin

20 Şubat 2016 19:58
Uzm. Dr. Prof. Dr. Bahar Uslu
Histoloji ve Embriyoloji

Merhabalar lutfen panik yapmayin..Tek bir tane spermle bile tup bebek yapilabilir..eger niyetiniz varsa simdiden tedaviye baslayabilirsiniz. Sperm istediginiz her an dondurulabilir..bunun bir mahsuru hic yok..ve istediginiz kadar dondurabilirsiniz..dondurmadan once spermleriniz islemlerden gecirilip yikanacak ve depolanacak..bu arada tedavinizi surdurmus olursunuz..cok sevgiler..mutlu haberler..

21 Şubat 2016 06:25