kh
Soru Sahibi
8 Nisan 2022 19:14

MR sonucum

merhaba hocam eşimi 36 yaşında.Mr sonucuna bakabilir misiniz.herhangi bir şikayeti yok ara sıra baş ağrıları oluyor çok sık değil Serebellar tonsiller foramen magnumdan yaklaşık 3 mm kadar inferiora herniyedir (chiari tip 1 malformasyonu?). Bu alanda foramen magnum seviyesinde BOS mesafesi belirgin daralmıştır. Peri-supraventriküler subkortikal beyaz cevherde milimetrik boyutta birkaç adet iskemik gliotik değişiklikler ile uyumlu sinyaller izlenmiştir. Ayrıca her iki lateral ventrikül posteriorda derin beyaz cevherde T2A-FLAİR serilerde sinyal artışları mevcuttur (kronik iskemik süreç?). Klinik ile birlikte değerlendirme önerilir.

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Selamlar, Beyincik sarkması önemli bir rahatsızlık. Özellikle ense kökü ağrısı tipiktir. 3 mm sarkmaları normal kabul ederiz. 3 ila 6 mm sarkmaları takip ediyoruz, 7 mm üzeri ameliyat sınırında olması sebebiyle iyi bir muayene ile değerlendirmek için çağırıyoruz. Bu durumda eşinize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

9 Nisan 2022 08:57
kh
Soru Sahibi

Tşk ederim

9 Nisan 2022 12:20
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Rica ederim

9 Nisan 2022 23:29