CB
Soru Sahibi
14 Mayıs 2021 16:10

MR sonucu

Hocam merhaba bu benim MR sonucum. Cevaplarsaniz sevinirim. DİNAMİK BİLATERAL MEME MR İNCELEMESİNDE; Her iki meme orta derecede fibroglandüler parankim intensitesinde izlenmiştir. Sağ memede orta- dış kadranda derin yerleşimli 13x8 mm (APXKK)yakın ön kesim komşuluğunda 5x3 mm boyutlarında ölçülen post kontrast T1 görüntülerde diffüz yoğun nonhomojen kontrastlanan yüksek olasılıkla benign natürde olduğu düşünülen fokal sinyal alanları izlenmiştir. (BİRADS3, 3 Ay sonra kontrol US önerilir) Ayrıca her iki memede büyüğünün çapı 5 mm geçmeyen kist/ fibrokistik sinyal alanları dikkati çekmiştir. Sol memede üst- dış kadran düzeyinde 3x5 mm boyutunda ölçülen İMLN mevcuttur. Her iki aksiler fossada büyüğünün kısa aksi 1 cm geçmeyen oval şekilli reaktif görünümlü lenf nodları izlenmiştir. Sonuç: BİRADS3 Meme MR Bulguları Bulgular sonuç raporu içerisinden kontrol

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Öner Menteş
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Burcu Hocam, Sağ memenizde takip gerektiren bir lezyon mevcut. Kanser riski %2 civarındadır. USG ile takip uygun olacaktır. Ailede meme kanseri öyküsü yoksa takip sıklığı ilerleyen dönem için belirlenir. Yaş itibarı ilyıllık olarak mammografi ve meme USG takibi uygun olacaktır. İyi günler dilerim

14 Mayıs 2021 18:00
CB
Soru Sahibi

Hocam merhaba sizi tekrar rahatsız ediyorum. Daha önce sizinle MR sonucumu paylaşmıştım. Aradan 4 ay geçti ve şimdi ultrason çektirdim. Buda sonucum. Sol meme saat 2 hizasında meme lateralinde yaklaşık 7.5×3mm boyutlarında intramamarian lenf nodu izlenmiştir. Sol meme saat 2 hizasında areolaya 2-3 cm mesafede yaklaşık 9×3.5 mm boyutlu mkrokist kümesi ve hipoekoik gorunumlerden oluşan fibrokistik değişiklik alanı izlenmiştir. Sag meme saat 9 hizasında areolaya 1cm mesafede derin yerlesimli yaklaşık 11×4mm boyutlarında düzgün konturlu hipoekoik solid lezyon dikkati çekmiştir (FA?) RDUS inceleme belirgin vaskularizasyon saptanmamistir. Sağ meme saat 10 hizasında arenaya cm mesafede yaklaşık 1cm mesafede yaklaşık 7× 4.5 boyutlu mikrokist kümesi ve hipoekoik gorunumlerden oluşan fibrokistik değişiklik alanı izlenmiştir. Mailinize kriteri taşıyan özellik izlenmemistir. Restomamer alanlar serbesttir. Aksiler bölgelerde patolojik görünümde lenf nodu dikkati çekmemiştir Kategori 3 olarak değerlendirilmiştir. Doktorum seneye 40 yaşında olacagim için yıl da 1 mamografi olabileceğimi söyledi. Sizin görüşünüzü de almak isterim. Simdiden tesekkur ederim

9 Ağustos 2021 17:52
Doç. Dr. Öner Menteş
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Burcu Hocam, Yıllık mammografi ve USG takibi uygundur. Ancak 2 yıl sonra mammografi yerine Meme MRI çekilmesi daha iyi olacaktır. Sağlıklı günler dilerim

12 Ağustos 2021 15:20