ym
Soru Sahibi
16 Mayıs 2019 12:18

mr sonucu sinüzit

merhaba mr sonucu hakkında bilgi verebilirmisniz.önemli bişey var mı şimdiden çok teşekkür ederim.sonuç:Her iki maksiller sinüste az miktarda polipoid mukozal kalınlaşmalar izlenmiştir. Ayrıca sol sfenoid sinüste ince mukozal kalınlaşmalar ile birlikte kronik zeminde akut süreci düşündüren sekresyon bulguları mevcuttur. Diğer paranazal sinüslerin ve mastoid sellülerin aerasyonları normaldir. Nazofarenkste adenoid vejetasyon izlenmektedir.

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Selami Uzun
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Tabi ki muayeneniz de burun içi yapılar nasıl görünüyor orası da önemli ama bu MR sonucuna bakarak diyebileceğim şey : şu an aktif bir sinüzitiniz olabilir. Antibiyotik tedavisine ek olarak tuzlu su le bol bol burun yıkama yapabilirsiniz. Bazı burun spreyleri ya da alerji ilaçları da ben reçete ediyorum bu tip durumlarda. 15 günlük bir tedavi sonrası muayeneyi tekrarlamak gerekir. Bu görüntü enfeksiyon-allerji kaynaklı ise uzun süreli alerji tedavisi gerekir. Eğer yıllardır var , tedavi kullanmaya rağmen gerilemediyse de ameliyat gerekir. Bahsedilen şey ; sinüsler içinde akıntı, allerjik et büyümesi ile geniz etinde hafif büyüklük şeklinde görünmekte. İyi güler dilerim

28 Mayıs 2019 12:07
ym
Soru Sahibi

çok teşekkür ederim hocam uzun yıllardır var aslında zaman zaman ilaç tedavisi gördüm ama bir süre sonra tekrarlıyor.çok teşekkür ederim tekrardan

30 Mayıs 2019 12:53
Op. Dr. Selami Uzun
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

o zaman muayene edip bakmak ve operasyon gerekliliği açısından değerlendirmek lazım. rica ederim geçmiş olsun iyi bayramlar

1 Haziran 2019 10:09