ge
Soru Sahibi
18 Ağustos 2014 19:50

mr sonucu degerlendırme ve menenjıom tumor hakkında bılgı verırmısınız

İyi günler doktor bey annem 7 ay önce beynindeki tümörlerden biri için ameliyat oldu.Patolaji sonucu temiz çıktı menegioma izlendi.Ameliyat oldugu bolgede kafatasında ufak bır çokme var ve bas agrıları hala devam ediyor,ameliyattan sonra en son çektirdigi mr sonucunu asagıda yazdım doktor bey degerlendirirseniz sevinirim .Teşekkürler... Supratentorial kesitlerde solda frontol lob lokalizasyonunda vertekse yakın kesitlerde postoperatif degişiklige sekonder giral yapılarda kayıp ve supkortikal alanda gliozis ile uyumlu T2 ve FLAIR HİPERİNTENS sinyaller gozlenmiştir Verteks kesitlerinde solda periatal lobda falks selebri hemen komsulugunda 17x13 mm 12x10 mm sol parıetooksıpıtal bileske lokalızasyonnda verteks duzeyınde 10x6 mm ,sol temporal lob komsulugunda silvian fissur duzeyınden 8x6 mm boyutlu duraya geniş taban ile oturan ekstraaksiyal yerleşimli ,komşu beyin parankiminde belirgin odem olusturmayan post kontrast imajlarda belirgin homojen kontrastlanan öncelikle menejiom ile uyumlu lezyonlar izlenmiştir.Solda temporal lob düzeyinde selvian fissür komşulugunda durada ılımlı kalınlık artışı homojen kontrastlanma dikkati çekmiştir.Her iki serebral hemisferde milimetrik boyutlu birkaç adet subkortikal ve derin beyaz cevher yerleşımlı T2 ve FLAIR hiperintens iskemik gliotik sinyaller gözlenmiştir. Serebral sulkal yapılarda ılımlı atrofik genişlemeler mevcuttur. Wirchov robin space lerde ılımlı dilitasyon izlenmektedir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Annenizin tüm filmlerini görmek isterim. Önceki alınan kitlenin raporu ve patolojisi önemli. Bu arada tekrar ameliyat olmasını gerektiren kitleler var. Gelin, en kısa sürede ne gerekirse yapalım.

18 Ağustos 2014 23:08