bm
Soru Sahibi
3 Aralık 2021 15:40

MR SONUCU - BEL AGRISI BATMASI

Hocam bir önceki raporun devamidır, Lomber vertebralarda açıklığı sağa bakan belirgin skolyoz mevcuttur. Vertebra korpus end plato köşelerinde dejeneratif osteofitik sivrileşmeler mevcuttur. L2 ve L3 vertebra superıor end platolarında minimal yükseklik kaybı, geniş schmorl nodülü ve tip 2 dejenerasyon mevcuttur.Diğer end platolarda tip 2-3 dejenerasyonlar izlenmiştir.İntervertebral disklerde dejenerasyona bağlı T2A sinyal azalması mevcuttur L1-2 ve L2-3 intervertebral disklerinde diffüz anüler bulging mevcut olup belirgin bası bulgusu saptanmadı. L3-4 intervertebral diskinde osteofit eşlikli bilateral nöral foramenleri inferiordan daraltan diffüz anüler bulging mevcut olup foramen içi sağ L3, kese çıkışı bilateral L4 sinir köküne bası mevcuttur. L4-5 diskinde sol nöral forameni inferiordan daraltabn diffüz anüler bulging mevcut olup foramen içi sol L4 kese çıkışı bilateral L5 sinir köküne bası mevcuttur. L5-S1 intervertebral diskinde diffüz anüler bulging mevcut olup kese çıkışı sol S1 sinir köküne minimal bası mevcuttur Faset eklemlerde yaygın dejeneratif değişiklikler mevcuttur.Fasetlerde hafif sublüksasyon saptanmıştır L3 ve L4 vertebra düzeyinde grade 1den az spondilolistezis izlenmiştir. Spinal kanal ön-arka çapı L3-4 düzeyinde 6.2mm dir. Diğer lomber intervertebral disklerde anlamlı herniasyon bulgusu saptanmadı. Nöral foramenler, lateral resesler normaldir. Nöral elemanlara bası bulgusu saptanmadı. Diğer seviyelerde spinal kanal ön-arka çapı normal olup dar spinal kanal saptanmadı. Posterior elemanlar normaldir. Spinal kord normal düzeyinde sonlanmaktadır. Konus medullaris ve kauda equinanin sinyal intensitesi, dural kese içerisindeki sinir liflerinin dağılımı ve kalınlığı olağandır. Paravertebral yumuşak dokular normal görünümdedir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Selamlar, Öncelikle büyük geçmiş olsun. Mutlaka iyi bir muayene ile değerlendirmek ve detaylı bir şekilde filmleri incelemek lazım. Ona göre karar verelim. Rapora göre değerlendirmek gerekirse belde kayma, fıtık ve darlık var. En kısa sürede bekliyorum. *** *** ** 09

3 Aralık 2021 22:12