bS
Soru Sahibi
11 Ocak 2023 11:44

MR SONUCU AMELİYAT GEREKİR Mİ?

Hocam Merhaba, mr raporu aşağıdaki gibi.ameliyat gerekir mi? - Sagittal planda SE T1 ve TSE T2 ağırlıklı - Aksiyel planda SE T1 ve TSE T2 ağırlıklı Lomber lordoz doğal görünümdedir. Kemik spinal kanal genişliği doğaldır. Lomber vertebra korpus sinyal intensiteleri heterojen olarak izlenmektedir. L4 üst end plate'nde Schmorl nodülüne ait indentasyon izlenmektedir. L5-S1 intervertebral eklem aralığı daralmıştır. L2-3 diski geniş tabanlı disk protrüzyonu göstermekte olup dural keseye temas izlenmekte olup bilateral nöral foramen inferior prosesini oblitere etmektedir. L3-4 diski santral protrüzyon göstermekte olup dural kese ventral yüze temas izlenmektedir. L4-5 diski geniş tabanlı disk protrüzyonu göstermekte olup her iki nöral köke temas izlenmektedir. L5-S1 diski sağ subartiküler-foraminal protrüzyon göstermekte olup sağ nöral köke temas izlenmektedir. Konus medüllaris normal olarak L1 vertebra seviyesinde sonlanmaktadır. Lomber ve sakral dural yapılar ve kemik iliği doğaldır. İnceleme alanına giren yumuşak dokular doğaldır.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Selamlar, Öncelikle büyük geçmiş olsun. Rapora göre değerlendirmek gerekirse size en kısa sürede mikrocerrahi öneriyorum. Fakat, nihai karar için mutlaka iyi bir muayene ile değerlendirmek ve detaylı bir şekilde filmleri incelemek lazım. Ona göre karar verelim. Ayrıca santral fıtık zemininde bel kayması olasılığı yüksek olduğu için size dinamik ve fonksiyonel bel röntgeni çekmek gerekli. Belde kayma varsa vida gerekiyor. *** *** ** 09 Vesile hanım ile adres konusunu konuşabilirsiniz

12 Ocak 2023 18:46