ÇE
Soru Sahibi
11 Haziran 2022 13:48

MR sonucu

Merhabalar,iyi günler.Nasılsınız?15 yaşında skolyoz ameliyatı oldum.Şu an 22 yaşındayım.Baş ve boyun ağrısı yüzünden MR çekildi de bana bakabilir misiniz acaba? Tetkik Protokolü: Kontrastlı beyin MR Bulgular: Posterior fossa serilerin değerlendirilmesinde; beyin sapı kompartmanları, serebellum parankim sinyal intensitesi ve 4.ventrikül kalibrasyonu normaldir. Supratentoryal serilerin değerlendirilmesinde; serebral hemisferlerin gri beyaz cevher parankim sinyal intensitesi normaldir. Lateral-3. ventriküller normal konum ve genişliktedir. İVKM sonrası patolojik kontrastlanma izlenmedi. Diffüzyon ağırlıklı görüntülemede; posterior fossa ve serebral hemisfer alanlarında diffüzyon kısıtlaması izlenmedi. SWI sekanslarda parankim alanlarında hemorajik sinyal değişikliği izlenmedi. Sol transver sinüste 12 mm çapında araknoid granülasyon izlendi. SERVİKAL MR İNCELEMESİ Serebellar tonsil macrea hattını yaklaşık 7 mm geçmekte olup BOS messfeleri ayırt edilebilmektedir(chiari Tip-I malformasyon?). C2-3 düzeyinde spinal kanalın posteriordan hafif daralmış olduğu spinal subaraknoid mesafenin posteriordan daralmış olduğu görülmektedir. Servikal lordoz düzleşmiştir. Kesit alanına giren T2-4 vertebralara posteriordan uzanan metalik fiksatörler dikkati çekmektedir. Servikal spinal kord normaldir. İVKM sınrası patolojik kontrastlanma izlenmedi.

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Selamlar, Öncelikle geçmiş olsun. Beyincik sarkması önemli bir durum. 3 ila 6 mm sarkmaları takip ediyoruz. 7 mm üzeri ameliyat sınırında olması sebebiyle iyi bir muayene ile değerlendirmek ve detaylı bir şekilde filmleri incelemek lazım. Ona göre karar verelim

12 Haziran 2022 11:36
ÇE
Soru Sahibi

Tamamdır hocam teşekkür ederim

12 Haziran 2022 12:34
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

🙏

14 Haziran 2022 12:14