AS
Soru Sahibi
5 Temmuz 2022 11:39

Mr Rapor sonucu

Merhaba dr hanım babannnem için yazıyorum yaş 82 unutkanlık ve sorduklarını tekrarlama şikayeti ile hastaneye başvurduk .MR sonucu şu şekilde BEYİN MR TETKİKİ Beyin sapı, 4. ventrikül, serebellar hemisferler tabiidir. Serebellopontin açı sisternleri açıktır. 7-8. sinir intra ve ekstrakanalaküler kompartmandaki seyirleri ve kalınlıkları normal olarak değerlendirilmiştir. 3. ve lateral ventriküllerde, kortikal hemisferik sulkuslarda, serebellar folyolarda atrofiye sekonder genişleme izlenmiştir. Hipofiz bezi yüksekliği belirgin azalmıştır(parsiyel empty sella). Bazal ganglionlar, internal ve eksternal kapsüller, korpus kallozum ve talamuslarda patoloji izlenmemiştir. Bilateral periventriküler beyaz cevherde ve mezensefalonda T2AG-FLAIR de hiperintens çok sayıda iskemik gliotik odak izlenmiştir. Sentrum semiovale düzeyinde sol parietal lobda cilt cilt altında düzensiz sınırlı 1 cm çapında hiperintens görünüm izlenmiştir.(ödem?). Fizik muayenesi önerilir. yorumlamanızı rica ediyorum şimdidien teşekkür ediyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Nurten Ölmez
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Merhaba hastanın kranial mrg da beyinde kronik zeminde kilcal damar tıkanıklıkları ve ufalma lehine yorum mevcut demans başlangıcı ve/veya yasa bağlı unutkanlık açısından nöroloji hekiminize MR in görüntülerini mutlaka gösterin geçmiş olsun iyi günler

5 Temmuz 2022 11:55