ye
Soru Sahibi
30 Ağustos 2021 20:12

mr, eeg çekilmeli mi?

merhaba, ben 17 yaşındayım, ocak ayında kitap okurken anlık gözüme perde inip kalktı. bunun ardından birkaç ay başka hiçbir belirti olmadı. sonra şubat ayı sonu mart ayı başında sanki gözlerimin önünde gölgeler geçmesi gibi bir durum yaşadım ve çok kaygılandım. kaygılı olduğum bu dönem dudağımın sol kenarında uyuşmalar ve hissizlik olmaya başladı bunun üzerine bir göz doktoruna ve nöroloji profesörüne muayene oldum. nöroloji doktoru beni muayene ettikten sonra yaşadıklarımın yoğun kaygıdan kaynaklı olduğunu ve sadece beni rahatlatmak için mr çektirmemi istedi. korona sebebiyle kapanmalar olunca mr çektiremedim. bu süre zarfında gözlerim birkaç defa daha anlık karardı stresli olduğum dönemlerde. psikolojik mi değil mi anlayamıyorum ama sanki dudaklarımı yalarken sol tarafı daha hissizmiş gibi geliyor ve aynı zamanda 2020 kasım ayından beri ne zaman boynumu çıtlatsam sol kulağım çınlıyor ve hala daha sol kulağımda hafif bir çınlama var. sizce mr çektirmeli miyim yoksa yaşadıklarım psikolojik mi? teşekkür ederim

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Geçmiş olsun. Bir belirtinin psikolojik olduğunu söylemek için, organik bir neden olmadığını kanıtlamak gerekir. Zaman zaman olan, bizim paroksismal dediğimiz, durumlarda nörolojik muayene bulgularına göre, beyin mrg ve EEG incelemesinin yapılması, kan tetkiklerinin kontrolü gerekir. Bunların hepsi normal bulunursa psikolojik olabilir mi diye düşünürüm. Nöroloji uzmanı ile yeniden görüşmeniz uygun olur. Sağlıcakla kalın

1 Eylül 2021 17:14
ye
Soru Sahibi

yanıtınız için çok teşekkür ederim. peki sizce problem ne olabilir ve aciliyeti var mıdır?

2 Eylül 2021 14:30
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Bu sorunuzun yanıtı, bu tetkikler yapılsın her kes rahat etsin

3 Eylül 2021 20:13