EE
Soru Sahibi
12 Haziran 2022 08:46

Mr

Hocam Merhaba Eşim 38 yaşında ve migren hastası. Son bir aydır kide ani duyma kayıbı yaşıyor. KBB nörolojiye sevk etti. Mr sunucumuz bu şekilde. Sayın hocam rica etsem Değerlendirebilirmisiniz? Teşekkürederim. Bulgular: SAYIN MESLEKTAŞIM; Hastanızın yapılan Beyin MRG incelemesinde; Dördüncü ventrikül normal büyüklük ve konfigürasyondadır. Bazal sisternalar açıktır. Vermis tabii sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır. Pons, bulbus, mezensefalon ve bazal ganglionlar normaldir. Her iki serebral hemisferde frontopariyatel bölgede serebral beyaz cevherde birkaç adet milimetrik boyutta T2 hiperintens non-spesifik mikroanjiopatik gliozis odakları gözlenmektedir. serebellar gri-ak madde ayrımı tabii olup patolojik sinyal kaydı tespit edilmedi. Korpus kallosum normal sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır. Perikallosal patoloji tespit edilmedi. Ventriküler sistem normal genişliktedir. Orta hat yapılarında sapma izlenmedi. İntra ve ekstra aksiyal kolleksiyon ve kitle formasyonu tespit edilmedi. Dural sinüslerde trombüs lehine bulgu saptanmadı. Temporal kemik kompartmanlarında patolojik sinyal izlenmemektedir. Görüntü alanına giren paranazal sinüsler normal görünümdedir. Sonuç: Olguya ait patolojiler 'Bulgular' kısmında belirtilmiş olup klinik, fizik muayene ve laboratuvar verileri ile birlikte korelasyonu önerilir. Bulgular: SAYIN MESLEKTAŞIM; Hastanızın yapılan Beyin MRG incelemesinde; Dördüncü ventrikül normal büyüklük ve konfigürasyondadır. Bazal sisternalar açıktır. Vermis tabii sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır. Pons, bulbus, mezensefalon ve bazal ganglionlar normaldir. Her iki serebral hemisferde frontopariyatel bölgede serebral beyaz cevherde birkaç adet milimetrik boyutta T2 hiperintens non-spesifik mikroanjiopatik gliozis odakları gözlenmektedir. serebellar gri-ak madde ayrımı tabii olup patolojik sinyal kaydı tespit edilmedi. Korpus kallosum normal sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır. Perikallosal patoloji tespit edilmedi. Ventriküler sistem normal genişliktedir. Orta hat yapılarında sapma izlenmedi. İntra ve ekstra aksiyal kolleksiyon ve kitle formasyonu tespit edilmedi. Dural sinüslerde trombüs lehine bulgu saptanmadı. Temporal kemik kompartmanlarında patolojik sinyal izlenmemektedir. Görüntü alanına giren paranazal sinüsler normal görünümdedir. Sonuç: Olguya ait patolojiler 'Bulgular' kısmında belirtilmiş olup klinik, fizik muayene ve laboratuvar verileri ile birlikte korelasyonu önerilir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Nurten Ölmez
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Merhaba biz herzaman kranial mrg görüntüsünü değerlendirmek isteriz ama Radyoloji raporuna göre beyin ön bölgelerinde kılcal damar daralmaları izlenmiş bu migren basagrisinda da görebileceğimiz değişikliklerdir. Panik olacak bir durum değildir eğer yogunsa aspirin gibi kan sulandiricı ilaç başlanıp takip edilebilir. Beyin diğer yapılarında herhangi bir problem rapor edilmemiş. Anı duyma kaybını açıklayacak bir patoloji rapor edilmemiş. Geçmiş olsun. İyi günler

13 Haziran 2022 08:49