DF
Soru Sahibi
10 Ocak 2018 20:43

Miyop ve göz sağlığı

Merhaba hocam ben tıp öğrencisiyim , sürekli ders çalışma ve yakın okuma yapma durumundayım , her iki gözüm 3.5 derece miyop ve yılda yaklaşık 1 derece artıyor. Şu an 20 yaşındayım ve ilerlermenin geri dönülemez bir noktaya gelmesinden endişe ediyorum , lazer ameliyatları her dereceye veya yaşa uygunmudur? Sonrasında ne kadar konfor sağlar ? Ameliyat olana değin veya mezun olana kadar (2/6) göz sağlığımı korumak ve ilerlemeyi yavaşlatmak için neler yapabilirim ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Güngör Sobacı
Göz Hastalıkları

Günaydın Miyopinin ilerlemesinin 30 lu yaşları bulduğu olgular azımsanmayacak oranlardadır. Ne kadar ilerleyebileceği tam olarak belirlenemez ancak yaşınız ve mevcut gözlük dereceniz dikkate alındığında -5 lere ulaşma olasılık dahilinde. Bu aşamada stabilite- en az iki yıl- sağlanmadıkça laser yaptırmayın ve gözlük kullanınız; diyet ve okuma alışkanlığının bu aşamada hastaklığınızın ilerlemesine kayda değer bir katkısı olmayacaktır. Saygılarımla Dr GS

27 Ocak 2018 09:23