dh
Soru Sahibi
7 Nisan 2022 14:47

migren için mr yorumu

merhaba hocam annemin migreni var bunun için tekrar mr istendi yorumlar mısınız annem *** *** ** doğumluHastanızın Yapılan Kranium MR incelemesinde: Teknik: sagital planda se T1, aksiyal planda SE T1, TSE, T2 FLAIR, koronal planda TSE T2 B=1000 değerinde DAG ve ADC haritası Bulgular: Her iki sentrum semiovale ve korona radiatada yüzeyel eğilimli ak maddede T2A- FLAIR sekanslarda hiperintens sinyal değişiklikleri izlendi (sekel gliotik odaklar).Her iki maksiller sinüsler ve ethmoid sellülerde mukozal kalınlaşmalar izlenmektedir.Bilateral mastoid sellülerin havalanmaları doğaldır. Bulbus, mezensefalon, serebellovermiyan yapılar normal sınırlarda izlendi. Sisternler genişlikleri doğaldır. Her iki lateral, 3 ve 4. ventrikül genişlikleri hastanın yaşı ile uyumludur. Bilateral silvian fissür ve konveksite sulkuslarının derinlik ve genişlikleri hastanın yaşı ile uyumludur. Korpus kallozumun morfoloji ve sinyal intensite dağılımı tabiidir. Yukarıdaki MR bulgularının klinik ve laboratuvar bulguları ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Nurten Ölmez
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Merhabalar annenizin kranial mrg da görülen hiperintens değişiklikler panik olmanızı gerektirecek bir durum değil. Ancak uyarıcı bir durumdur. Migren başarılarına, yaş ve damar sertliği oluşturabilecek hastalıklarla birlikte ortaya çıkabiliyor. Uygun kan sulandırıcı ve basagrisina yönelik tedavi için hekiminize basvurmayi ihmal etmeyin. İyi günler

8 Nisan 2022 19:24