AS
Soru Sahibi
18 Haziran 2021 13:58

Midede lezyon

Merhaba hocam geçen hafta siyah dışkı terleme ve bayılma sonucu acile gittim,yapılan incelemeler sonucunda mide kanaması olduğunun kanaatine varıldı,hemen endoskopi yapıldı,endoskopi sonucumda; Les yetersizliği, Antrumda modüler lezyon(gist?ektopik pankreas?) Bulbusta ülser(forrest III) Bı de Helicobacter için tedavi planlandı, Birde kontrastlı bt çektirdim çıkan sonuç şu şekilde; TÜM BATIN BT İNCELEMESİNDE ; Karaciğer boyutu doğaldır. Parankim dansitesi yağlanma ile uyumlu azalmıştır. İntrahepatik yer kaplayan lezyon izlenmemiştir. Safra kesesi duvarı ve lümeni doğal olarak değerlendirildi. İntra ve ekstrahepatik safra yolları dilate olarak izlenmedi. Dalak boyutu normaldir. Pankreas izlenebildiği kadarıyla normaldir. Böbreklerin boyut, yer ve şekilleri doğaldır. Parankim kalınlığı normaldir. Solid -kistik kitle veya hidronefroz bulgusu yoktur.Sağ böbrek üst kaliksiyel düzeyde 3 mm çaplı kalkül izlendi. Surrenal yerleşimlerinde kitle patolojisi gözlenmemiştir. Abdominal aorta normal görünümdedir. Kolon ansları düzeyinde belirgin kitlesel lezyon alanı BT inceleme sınırlarında saptanmadı. Mide dolumu suboptimaldir. Mide foldlarında büyük kruvatur düzeyinde belirginleşme, pilor düzeyinde hafif duvar kalınlaşması izlendi .Belirgin kitlesel lezyon bu inceleme sınırlarında izlenmedi. Perigastrik yağlı planlar açıktır. GİS kanama şikayetli hastanın endoskopi ile de değerlendirilmesi önerilir. Batında serbest sıvı izlenmedi. Mesane dolumu suboptimaldir. Prostat boyutları normaldir. Hocam benim sorum bu midemde görülen lezyon ne olabilir ? Teşekkürler şimdiden

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yusuf Akcan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

şikayetlerinizi yönelik semptomatik tedavi verilebilir Bununla birlikte Midedeki lezyonsuz için endoskopik ultrason yapabiliriz. bu lezyonun tam olarak duasına ne olduğunun bilinmesinde fayda vardır. ektopik pankreas, lipom Lyemyoma, gist, carcinoid vb ayırt edilmelidir.

20 Haziran 2021 18:25