25 Ocak 2021 12:55

Mide ilaçları kullanımı sırasında iltihabi değerlerde artış

İyi günler. Dönem dönem son (4 yılda 7-8 kez) ben hareket ettikçe, özellikle yürümekle artan ense ağrım oluyor. Bu ağrı başımın üzerine kadar vuruyor ve zonklayıcı bi ağrı. Gece şiddetleniyor. 1-2 gün sonrasında karın ağrılarımın (karın ağrısı hep üst kısımda genelde mide üzeri ama sağ üst kısma yayılabiliyor) başladığı bi rahatsızlık yaşıyorum. Karın ağrım sanki içeriden biri karnımı sıkıyor gibi bi ağrı. Yanma veya batma şeklinde değil. Her atak döneminde crp değerim 100 ün üzerine çıkıyor. Hiçbir ilaç kullanmadan kendiliğinden max 5 gün içerisinde normale dönüyor. Sedim fibrinojen wbc değerlerimde de artış oluyor. Bu durum genelde maksimum 4 gün sürüyor ve kendiliğimden iyileşiyorum. İki farklı hastalık dönemimde bakıldı ve kan ve idrar kültürüm temiz çıktı. Genel olarak hastalığın son günlerinde ishal oluyorum. Bazen ateşim çıkabiliyor. Bu durumu bi kaç kez yaşadım bi kere apendektomi yapıldı. Karın içi serbest sıvı görülünce ağrılarım geçmesine rağmen riske atılmak istenmedi. Cerrah iltihap görmediğini söyledi. EKG çekildi temiz görüldü. Fmf gen testim negatif. Ailemde de fmf yok. Ama benim asıl aklıma takılan hatırladığım kadarıyla neredeyse her hastalık döneminden önce 1 hafta veya 10 gün boyunca mide ilacı kullanıyor olmam. Mide ilaçları böyle bi duruma sebep olabilir mi? Mide koruyucu ve asit düzenleyici gibi ilaçlar. Özellikle belli bi ilaç söyleyemiyorum çünkü her seferinde ilaçlar farklıydı. Şurupta kullandım çiğneme tableti de. Lansor, nexium, meteospasmyl, rennie ve aklıma gelen nexstep kullandım. Yaşım 21 kilom 64 boyum 167. Yardımcı olursanız çok sevinirim, gerçekten zor durumdayım teşhis alamıyorum. İyi günler diliyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Osman Şener
Dahiliye - İç Hastalıkları , Alerji Hastalıkları

Geçmiş olsun. Şikayetleriniz Klinik olarak FMF ile uyumlu. O açıdan tekrar değerlendirilmenizi öneririm. Sağlıklı günler diliyorum.

29 Ocak 2021 10:39