kz
Soru Sahibi
1 Kasım 2014 19:14

metastazın şiddeti bellimi

Merhaba dilek hanım annem meme ca hastasi . Aynı zamanda hepatit b hastası. 3 gün önce çekilen ultrason sonucu şöyle Karaciğer parankimde hepatosteatoz ile uyumlu diffüzyon dansite azalması izlendi karaciğer sol lobda 2-3 segmentte yaklaşık 1,5 cm çaplı periferal kontrast tutan lezyon ve komsulugunda perfuzyon degisiklikleri izlendi (metastaz) Portal hilus Peripankreatik alanda büyüğü 30×25 mm boyutlu 2adet lap izlendi. Yorumlarsaniz sevinirim borde Hocam patoloji istenen bolge karaciğer mi? Ve büyüklüğü fazlami

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Dilek Erdem
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

karaciğer ve karın içi LAP (lenfadenopati)lar önemli, meme ca dan da kaynaklanabilir bunu netleştirmek için yeni çıkan herşeyden biyopsi alınmalı ve yeni bir görüntüleme yapılmalı; burada kcdeki 1.5 cm biyopsi almak için ufak ancak yeni çekilecek filmelerde farklı bir yerde bulgu görülürse örneğin boyunda lenfnodu gibi biyopsi almanın daha kolay olacağı yerden biyosi alınmalı. Hastalık metastaz yapınca tavrını değiştirebilir, örneğin ER PR ve cerbB2 gibi reseptörler pozitifken negatif ya da negatifken pozitif olabilir bu da tedavi kararını değiştirecektir. Saygılarımla..

2 Kasım 2014 15:02