CA
Soru Sahibi
4 Haziran 2011 20:04

Merhaba.Rahatsızlığımdan 3 sene gibi bir zaman geçmiş durumdadır.Yıllar ö

Merhaba.Rahatsızlığımdan 3 sene gibi bir zaman geçmiş durumdadır.Yıllar önce ramazanda sırt kaşıntısı özel dr' a gittim. Burada yapılan kontrolde akciğerde problem ördüğünün ve röntgeni istemişti. 2008 yılında yapılan tetkikten sonra serteide diskus 500 mg. rapor: Hareket artefarkh nedeni ile inceleme suboptimaldeTrakea ve mediasten orta hatta ve normal konfigurasyonda Mediasten konturlan normal smirlardadir.Ana ve segmenter bron§ yapilan ve akciger vaskulirizasyonu normaldir.Bilateral akcigerlerde mozaik gorunum izlenmekte olup her iki akciger alt loblarda vaskiiler yapilar belirgin izlenmektedir.Bilateral akcigerlerde bazal kesimierde ve ozellikle periferik interlobuler septalarda kalmlasmalar ve subplevral cizgilenmelerde arti§ dikkati cekmektedir gorunum ilk piahda vaskuier staz lehine degerlendirilmekle birlikte interstisyel akciger hastaligimn ekartasyonu aciisndan klinik ve lab.ile birlikte degerlendirme yapil/öksürük yok, koşuda çabuk yoruluyorum. Şimdi ne tavsiye edersiniz

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tuncer Tuğ
Göğüs Hastalıkları

Sağlıklı bir değerlendirme için 3 yıl önceki ve şuanki şikayetleriniz arasında solunum sistemi-akciğerlerle ve dolaşım-kalp ile ilgili olanların daha ayrıntılı bilinmesi yararlı olacaktır. Örneğin o zamanlar eforla, pozisyonel veya istirahat halinde, gece nefes darlığınız, öksürük gibi şikayetler varmıydı? Bu şikayetleriniz geçen sürede gitgide arttı mı azaldı mı? Eğer efor dispneniz varsa ve zaman içerisinde artış göstermişse hatta istirahatte de görülmeye başlamış sa sunduğunuz verilerle sizin interstisyel bir akciğer hastalığı açısından iki farklı uzmanlık alanında değerlendirilmeniz uygun olacaktır. 1. İntersitisyel akciğer hastalığı açısından bir göğüs hastalıkları uzmanına ve 2. Akciğerde bu bulgulara yol açabilen bir kardiyak (kalp) hastalık varlığı açısında bir kardiyologa başvurmanızı öneririm. Geçmiş olsun,

7 Haziran 2011 13:47