VB
Soru Sahibi
16 Kasım 2021 18:45

Merhaba hocam

Annem covid 19 geçirdi.İki hafta oldu. Tomografi çekindi ve kan testlerinde Pro bnp değeri 225 Kütle ck mb 3.2 D dimer kantitatif 530 eGFR değeri 102.5 çıktı. KONTRASTLI TORAKS BT İNCELEMESİ; Trakea ve mediasten orta hattadır. Ana vasküler yapıların değerlendirilmesinde; aorta çapı normal olarak değerlendirilmiştir. Pulmoner arter çapı normal sınırlardadır. Kalp normal boyutlarda izlenmiştir. Perikardial effüzyon ile uyumlu görünüm saptanmamıştır. Mediastende patolojik boyutlu LAP saptanmadı. Akciğer parankim yapılarının değerlendirilmesinde; Her iki akciğer apeksi ile her iki akciğer posterior kostodiyafragmatik bileşkeler kesit alanına girmemiştir. Kesit alanına giren kesimler değerlendirildiğinde karaciğer sol lobunda 22x15.5 mm ve 16x12 mm ebadında düzgün sınırlı kistik dansiteli lezyonlar izlenmiştir. Sağ akciğer üst lob posterior segmentte subplevral yerleşimli 5 mm ebadında buzlu cam nodülü ve bu düzeyde plevral çekinti izlenmektedir. Bunun dışında sağ akciğer orta lob lateral segmentte yine subplevral alanda 4 mm ebadında buzlu cam nodülü izlenmiştir. Bilateral plevral effüzyon saptanmamıştır. Görüntü alanına giren abdomen kesitlerinin değerlendirilmesinde; belirgin patoloji izlenmedi. İnceleme alanına giren kemik yapılar normal olarak değerlendirildi. Hasta hareket artefaktları izlenmektedir. Her iki akciğer apeksi ile her iki akciğer posterior kostodiyafragmatik bileşkeler kesit alanına girmemiştir. Kesit alanına giren kesimler değerlendirildiğinde karaciğer sol lobunda 22x15.5 mm ve 16x12 mm ebadında düzgün sınırlı kistik dansiteli lezyonlar izlenmiştir. Sağ akciğer üst lob posterior segmentte subplevral yerleşimli 5 mm ebadında buzlu cam nodülü ve bu düzeyde plevral çekinti izlenmektedir. Bunun dışında sağ akciğer orta lob lateral segmentte yine subplevral alanda 4 mm ebadında buzlu cam nodülü izlenmiştir. Doktoru sonuca göre pıhtılaşma görmüyorum dedi. Rica etsem değerlendirir misiniz hocam.Zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İrfan UÇGUN
Göğüs Hastalıkları

Merhaba, geçmiş olsun. BT de birkaç küçük alanlarda enfeksiyon bulguları var, devam ediyor, Karaciğerde iki adet kist var. Akciğerde pıhtı olmadığı belirtilmiş, ancak vücudun diğer yerlerinde var mı bilmiyoruz, kan sulandırıcı devam edilebilir, selamlar.

17 Kasım 2021 11:25