DS
Soru Sahibi
13 Ekim 2008 23:00

merhaba hocam,benim merak ettiğim bir konu var yeni doğan bebeklerin uçağa

merhaba hocam,benim merak ettiğim bir konu var yeni doğan bebeklerin uçağa binmesi için belli bir süre geçmesi gerekirmi? yoksa kırkı çıkmış bebeği uçağa bindirebilirmiyiz?

1 cevap
Cevaplar (1)

Bu konuda fikir birliğine varılmış kesin bir kural yok. Bu konuda çalışmalar az sayıda ve genelde az sayıda hasta ile yapılmış. Çalışmalar genelde vaka takdimi şeklinde. Aşağıda linkini göreceğiniz makalede de kesin yargılar belirtilmemiş. Bu tip durumlarda güvenli tarafta olmak adına zorunlu olmadıkça özellikle uzun ve 3000 m üstündeki uçuşlardan en azından yenidoğan döneminde kaçınılması -genel kural olmamakla birlikte- önerilebilir. Bu öneri kişisel uzman önerisidir ve farklı uzmanlardan farklı yanıtlar almanız olasıdır. Makalede ailenin uyanık olması ve uçuş sonrası farkettikleri en ufak değişiklikte tıbbi yardım aranması öneriliyor. İngilizce biliyorsanız ekteki makaleyi gözden geçirebilirsimiz. Saygılarımla. http://www.pubmedcentral.nih.gov/picrender.fcgi?artid=*** *** **&blobtype=pdf

18 Ekim 2008 11:27