af
Soru Sahibi
23 Şubat 2014 18:54

menisküs yırtıgı??

iyi günler. ben kickboks brazilian jiu jitsu branşlarında dövüşçüyüm. geçenlerde antrenman sırasnıda sol dizim sakatlandı. mr çektirdim sonucunda doktor menisküs yırtık dedi ama fizik vermedi. güvenemedim kaç gündür araçtırıyorum yarında başka bir hastaneye gidecem fakat bir yarım isteyecektim. yürüyebiliyorum ama merdiven cıkamıyorum rahatça. dizimi kapatmaya kalkıncada çok feci agrıyo. MR Raporum SOL DİZ MR İNCELEMESİ T1 A sagıttal, T2 yağ baskılı sagıttal aksiyal koronal kesitlerden oluşan incelemede Diz eklemini oluşturan femur medial kondilinde,medialde kemik iliği ödemive kontüzyoyu düşündürür görünüm söz konusudur. Femur lateral kondili posteriorunda hafif ödem gözlendi. ACL,PCL normaldir. MCL da grade I sprain izlendi LCL normaldir. Diz ekleminde effüzyon izlendi Suprapatellar bursada effüzyon ve plika saptandı Infrapatellar bursada effüzyon gözlenmiştir. Quadriceps tendonunda sinyal artışı tenronozis ile uyumludur. Pateller ligaman normaldir. Prepateller, pretibial nursalar ödemlidir. Patellofemoral eklem düzeyinde patellar kartilaj normaldir. Medial patellar retinakulumda grade I sprain izlendi Medial menisküs posteriorhornunda rüptür(grade III dejenerasoyn) izlendi. Lateral menisküs normal olarak izlenmiiştir. Diz eklemindeki çevre yumuşak dokular normaldir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hasan Tatari
Ortopedi ve Travmatoloji

MR'da menisküs yırtığı saptanmış. Muayene bulguları da uyuyorsa ameliyat gerekir.

26 Şubat 2014 15:41