ÖY
Soru Sahibi
30 Eylül 2017 01:07

Memede Sert Yumrular

Merhabalar hocam. Meme usg cekildim ve farkli fikirler sonucunda endiselendim kararsiz kaldim. sonucumda şunlar yazmaktadır. ' Sol meme saat 7 hizazında aleoraya 3 cm uzaklıkta 19.5 mm × 10.5 mm boyutlarında düzgün sınırlı hafif lobule konturlu uzun aksı cilde paralel hipoekoik solid noduler lezyon izlenmistir. Sağ meme saat 1 hizasinda 7×3 mm boyutlarında ince cidarlı anekoik kist izlenmiştir. ' bunlar ne demektir , sizce ne yapmalıyım bana yardımcı olur musunuz ? Şimdiden teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)

Sayın ÖZEN, öncelikle gecmis olsun. Tarif edilen yapılar tamamen iyi huylu görünümde olup sol memedeki bağ dokusunun iyi huylu tümörü natüründedir. Sağdaki ise kist yani içi sıvı dolu boşluktur. Kanser ile alakası yoktur. Sol memedeki gibi oluşumlarda genel kabul gören 20 mm üzerindekilerin çıkarılması yönündedir. Ancak sizinki sınırda olup takip de edilebilir. Ancak bu tür yapılar vücuttaki dişilik hormonlarının değişimine duyarlı olduğundan kontrol zamanları regl (adet) bitiminin haftasında olmalıdır. Çünkü en az hormonal aktivite bu dönemdedir. Ben size takip etmenizi öneririm. 6 ay sonra yaptırdığınız ultrasonografide büyüme gözlenirse o zaman cerrahi olarak çıkarılması yoluna gidilmelidir. Selam ve saygılarımla

30 Eylül 2017 15:59