CS
Soru Sahibi
24 Ağustos 2017 01:20

meme kanseri

Merhabalar Hocam annem 47 yaşında meme k. teşhisi kondu iki doktora gittiğimizde iki farklı yol çizdiler yapılan ultr. Sağ meme perioralar ÜDKda lobule konturlu 31x28x22 mm boyutunda hetorojen hipoekoik yerkaplayan lezyon izlendi.Katagori 5 Doppler incelemede kitle içinde çevre parankime göre vasküler işaretler belirgeşmiştir.Cilt-cilaltı dokuları ve retroareolar alanlar dogaldır. Sağ aksillada 32x8 mm boyutunda oval şekilli lenf bezi izlendi (Reaktif ?), Momografi incelemesinde Tip 2 Her iki meme cilt, cilaltı dokuları, retomammer alanlar ve pektoral adele konturları normaldir. Cooper ligamanları normal görünümdedir.Sol memede tüm kadranlarda yer kaplayan kitle lezyonu, asimetrik dansite, yapı distorsiyonu izlenmemiştir. Sağ memede periareolar alt iç kadranda daha belirgin olan cilt kalınlaşması izlendi. Perioraler ÜDK'da yaklaşık 35x25 mm boyutunda düzensiz konturlu opasite izlendi.US kolerasyon önerilir. SONUÇ: Sol meme BI-RADS Katagori 1 Sağ Meme BI-RADS KAtagori 5(USG kolerasyona göre) Ameliyatlı Cerrahi biyopsi sonucu Yapılan seri kesitlerde; kesit yüzünde 3 cm çapında solid görünümde tümör dokusunun varlığı çekmiştir. Değişik alanlardan alınan örnekler 5 kasatte işlendi. 1-4 Tümör (4P-4K), : Meme Cildi (1P, 1K) TANI: İNVAZİV DUKTOL KARSİNOM (SKRÖZ TİP) sağ meme üst dış kadran, eksizyon. Not: Tümör 3 cm çapında olup çevre yağ dokusuna invazyon dikkati çekmiştir. Meme Cildi salimdir. Uzun oldu kusra bakmayın İlk gittiğimiz özel kurumdaki Profosör bir hocamız şöylebir yol çizdi Tamamlayıcı Cerrahi: 1-Kavite Traşlanması 2-Sentinal lenf nodu biyopsisi ameliyat ile eş zamanlı 3-Onkoloji ve evreleme Fakat bugün gittiğimiz operatör bi doktorumuz ise bu raporlara bakarak sağ memenin tamamen alınıp ve koltuk altı lenf bezlerinin alınıp temizlenmesi gerektiğini cerrahi işlem olan yerde senfinal lenf nodu biyopsisinin olmayacağını belirtti.Farklı metod arasında şaşırıp kaldık. Değerli fikirlerinizi paylaşırsanız nasıl bi yol izlenebilir çok Teşekkür ederim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Erhan Reis
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Geçmil olsun, anneniz için hala meme koruyucu cerrahi ve sentinal lenf nodu çalışılması sonucu koktuk aktının değerlendirilmesinin daha uygun olacağı kanaatindeyim

27 Ağustos 2017 13:53
CS
Soru Sahibi

Hocam vakit ayırıp cevapladığınız için çok Teşekkür ederim Annemizin 3 gün önce meme koruyucu ameliyatı İzmir Medkal park'ta Şükrü Boylu hocamız tarafından gerçekleşti çok iyi geçti Frozen patoloji ile meme dokusunda temiz sahanın bulunduğu doğrulandı. Koltuk altı senfinal lenf nodu biyopsisi ile birden fazla lenf nodu incelendi sonucumuz negatif çıktı. Yine İzmir çiğlide Kamudaki bi operatör doktor tüm memenin ve koltuk altı tüm lenf bezlerinin alınmasını istemiş idi neye dayanarak söyledi anlamışta değilim iyiki sizler gibi değerli profosörr hocalarımız var. Bir sorumda şu yönde sizede danışmak istiyorum hocam evreleme tahmini yapsak kaçıncı evre olabilir ve kemoterapi alması kesin midir? Çok Teşekkür ederim. Saygılar

27 Ağustos 2017 20:22
Prof. Dr. Erhan Reis
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Geçmiş olsun,

18 Eylül 2017 09:40