SE
Soru Sahibi
13 Haziran 2021 12:41

Meme Ca- meme MR

Merhabalar hocam çok acil yardiminiza ihtiyacım var . Meme MR raporumu degerlendirirseniz çok çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler. Rapor HER İKİ MEME MR İNCELEMESİ İnceleme sagittal - Transvers, T1 Transvers, Postkontrast T1, FL 2D Dinamik MR Mamografi. IV olarak 20 cc Dotarem kullanılmıştır. Kg: 75 Radyolojik Bulgular : Her iki memede areola - retroareolar bölge, kutanöz - subkutanöz doku doğal izlenmektedir. Her iki meme parankimi liposkleroze paterndedir. Her iki meme retroareolar duktal yapılar belirginleşmiştir. Sol meme alt iç kadran duktal yapılarda tübüler formda duktektazi mevcut olup , duvarlarında ödem ve enflamasyona sekonder kalınlaşma ve kontrast tutulum izlenmektedir . Her iki memede malign morfolojide yer kaplayan elzyon ve patolojik kontrastlanma izlenmedi . Her iki memede göğüs duvar bütünlüğü korunmuştur. Her iki aksiller bölgede patolojik boyutta LAM pakesi saptanmamıştır. SONUÇ:Tip 3 meme paterni BI-RADS: 2 Bu rapor doktor tarafından onaylanmıştır

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Cumhur Özcan
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

SONUÇTT A KÖTÜ BİR DURUM YOK

14 Haziran 2021 10:13
SE
Soru Sahibi

Hocam anneme kanser teşhisi konuldu 53 yaşında. Tüm işlemler yapıldı. En son Meme MR ı istenmişti. Raporları değerlendirme vaktiniz varsa çok sevinirim. *BİLATERAL MAMOGRAFİ* Her iki meme tıp 4 dansite paternindedir. Sol meme alt iç kadranda pleomorfik özellikte malignite açısından şüpheli mikrokalsifikasyon kümesi dikkati çekmiştir. Sol meme alt iç kadranda yaklaşık 6×3cm boyutlarında asimetrik radyo opasite izlenmiştir. Her iki meme cilt kalınlığı normal sınırlarda areola tabiidir. Her iki aksillada patolojik boyutlu lenf bezi izlenmemiştir. *BİLATERAL MEME US İNCELEMESİ* Sol meme saat 12 hizasında areolaya 6cm mesafede 16×9 mm boyutlarında mikrokalsifikasyon içeren yüksek olasılıkla malign kitle lezyonu mevcuttur. Ayrıca tanımlanan kitle komşuluğunda 5mm çapında satellit kitle lezyonu dikkati çekmiştir. Sol meme alt iç kadran büyük oranlarını katlayan 5×3cm boyutlarında birbirine komşu multıple basit ve komplike kistler mevcuttur. Sol retroareolar alanda 1cm ye ulaşan duktal ektaziler izlenmiştir. SONUÇ: BI-RADS5 *BİYOPSİ* MİKROSKOPİK TANI: İNTRADUKTAL KARSİNOM(KOMEDOKARSİNİM) Sol meme saat 8 hizası, tru-cut biyopsi metaryali. TIBBİ LABORATUVAR YORUM: Bu örneklerde invaziv komponent görülmedi. Ancak biyopsi örnekleri invazyonu değerlendirmek için yeterli değildir. Size ilk attığım sonuçta en son istenen meme MR sonucudur. Değerlendirmeleriniz için şimdiden çok teşekkür ediyorum

14 Haziran 2021 14:55
Op. Dr. Cumhur Özcan
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

EVET PET ÇEKİLİP AMELİYAT OLMASI GEREKİR

16 Haziran 2021 09:21