BE
Soru Sahibi
10 Mart 2017 12:01

Meme agrısı ve usg

Mrblar tugbay bey ben 29 yasındayım bir cocugum var göğüs ağrısıyla doktora gittim ultrason sonucum soyle her iki meme cilt, cilt altı yağı dokusu kalınlığı normaldir her iki meme glandı eko yapısı fbrokistik paterndedir sol meme saat 2 hizasında 7×4,5 mm boyutunda duzgun sınırlı heterojen hıpoekoik noduler lezyon izlendi (fibroedonom?) saat 3 hizasında yüzeyel yerleşimli 3,5 mm çapında ve saat 6 yerleşimli 3,5 mm çapında yogun içerikli kist-fibroedonom ayrımı yapılamayan noduler lezyonlar izlendi sag meme saat 7 hizasında birbirine komsu ıkı adet büyüğü 4×2 mm boyutunda heterojen hıpoekoik noduler lezyonlar izlendi (fibroedonom?) saat 9 hizasında benzer naturde 4×2,5 mm boyutunda noduler lezyon izlendi retroareolar ve retromammarian strüktür tabiidir yüzeyel ve derin fasialar intakttır bilateral aksiller bölgelerde patalojik görünüm ve boyutta Lap veya kitle lezyonu izlenmemistır hocam ne yapılması gerekir? Görüşünüzü ögrenebilirmıyım Cok endişeliyim kotu birsey varsa diye. Tesekkurler simdiden

7 cevap
Cevaplar (7)

Eda hanım, endişe etmenize gerek yok, yaptırdığınız ultrasonografi sonucuna göre fibrokistik hastalığınız olduğu görülüyor, bu durum takibinizi gerektirir ve sizi takip edecek doktorun sizinle konuşup bazı bilgilerinizi öğrenmesi ona göre takip etmesi gerekir. Meme içerisinde görülen nodüler lezyon olarak rapor edilen yapılar iyi huylu görünümde ama dediğim gibi takibiniz gerekir altı ay sonra mutlaka tekrar meme renkli doppler ultrasonografisi yaptırın, sizi takip edecek bir hekime muayene olun

10 Mart 2017 15:33
BE
Soru Sahibi

Tesekkur ederim hocam bu rapora gore bir doktor mr istedi digeri 6 ay sonra kontrole gel dedi sizce hangisi daha uygun olur?

11 Mart 2017 19:59

Altınay sonra kontrol yaptırmanız daha mantıklı

11 Mart 2017 22:42
BE
Soru Sahibi

Hocam tekrar rahatsız ettım kusura bakmayın bende fıbrokıstık meme yapısı var su an adetımın 4.gunu sol memede yanma agrı kasıntı kızarıklık var uc kısmında bu normalmi cok endişeleniyorum neden oluyor? Cvp verirseniz cok sevinirim

15 Mart 2017 18:35

Fibrokistik hastalık bu şikayetlerinize neden olabilir, ancak memeucunda ağrı ile birlikte kızarıklık varsa bu durumu bir hekim görmeli

16 Mart 2017 08:46
BE
Soru Sahibi

Hocam merhaba ben doktora gittim bugun göğüs agrısı hassasiyet ve yanma ıcın Agnucaston dıye bir ilac verdi kist icin fıbrokıstık meme yapım var ayrıca bende ıkı memede fıbroadenomlarda mevcut bu ilacı kullanmmıın bır zararı olurmu bu fıbroadenomlara yada bana? Ne önerirsiniz?tesekkurler şimdiden

16 Mart 2017 20:35

Agnucastonu deneyin %50 ihtimalle ağrınıza iyi gelir, size ya da göğsünüzdeki yapılara bir zararı yoktur

16 Mart 2017 23:43
BE
Soru Sahibi

Hocam tekrar mrb benim 6 gundur göğsümde yanma agrı ates arada kaşınma oluyor arada hassaslasıp gerılıyor sanki meme ucu ve kahverengi kısmı kırmızı memenin ucunda beyaz sarımsı iltihap var doktora gittim tahriş olmus bu yuzden mıkrop kapıp ıltıhaplanmıs dedı fuccıcort krem kullanıyorum perşembeden beri ama gecmedi ne kadar surede gecer bu baska herhangi bır antıbıyotik ilaç filan vermedı bu arada cocuk emzırmıyorum oglum 5 yasında ve o göğsümde fıbroadenom ve kist var ne kadar sure daha surmelıyım kremi baska onemli veya tehlikeli bir durum olabilirmi? Korkuyorum tesekkurler

22 Mart 2017 14:31

Eda hanım memeucunda iltihabi bir reaksiyon var gibi anlaşılıyor, size verilen tedavi ile 7-10 gün arasında iyileşme beklenir, iyileşme olmuyorsa memeucu yaraları biyopsi ile değerlendirilmelidir. Antibiyotikli krem ile tedavi süresince memeucunu yumuşak bir pamuk ile(memeucu pedi olabilir) kapatmanız tahriş olmasını önleyecektir. Uzaktan bu kadar değerlendirme yapabiliyorum

22 Mart 2017 16:25
BE
Soru Sahibi

Mrblar tugbay bey ben 29 yasındayım bir cocugum var göğüs ağrısıyla doktora gittim ultrason sonucum soyle her iki meme cilt, cilt altı yağı dokusu kalınlığı normaldir her iki meme glandı eko yapısı fbrokistik paterndedir sol meme saat 2 hizasında 7×4,5 mm boyutunda duzgun sınırlı heterojen hıpoekoik noduler lezyon izlendi (fibroedonom?) saat 3 hizasında yüzeyel yerleşimli 3,5 mm çapında ve saat 6 yerleşimli 3,5 mm çapında yogun içerikli kist-fibroedonom ayrımı yapılamayan noduler lezyonlar izlendi sag meme saat 7 hizasında birbirine komsu ıkı adet büyüğü 4×2 mm boyutunda heterojen hıpoekoik noduler lezyonlar izlendi (fibroedonom?) saat 9 hizasında benzer naturde 4×2,5 mm boyutunda noduler lezyon izlendi retroareolar ve retromammarian strüktür tabiidir yüzeyel ve derin fasialar intakttır bilateral aksiller bölgelerde patalojik görünüm ve boyutta Lap veya kitle lezyonu izlenmemistır benim USG sonucum 3 ay once çekildi ıkı farklı doktora gittim biri 3 ay sonra gel demişti digeri 6 ay sonra ne yapmalıyım sızce ıkı farklı görüş kafam karıştı ne zaman gitmeliyim ve neden fikirler farklı? Cvp verirseniz cok sevinirim ıyı aksamlar

24 Mayıs 2017 20:10

Takip aralığınıza karar vermek için sizi muayene etmek ve sizinle konuşarak risk faktörlerinizi sorgulamak gerekir. Ama sizin gibi olan hastalarımı daha önce de size söylediğim gibi altı ay arayla kontrol ediyorum, bir de meme ultrasonografisi değil meme renkli doppler ultrasonografisi yaptırırsanız daha aydınlatıcı olur. Tek bir güvendiğiniz doktorunuz olsun ve sizi o takip etsin farklı görüşler her zaman kafanızı karıştıracaktır

25 Mayıs 2017 13:50
BE
Soru Sahibi

Doktor bey yazmayı unuttum Bu arada memede akıntı yok ailemizde kimsede meme kanseri olan yada geciren yok

25 Mayıs 2017 14:29

Bunlar iyi, ama daha fazla başka bilgileriniz de gerekli, yazdıklarım geçerli. Yazarak takip yapılmaz bu bilgiler ışığında kendinize sizi izleyecek bir doktor bulun altı ayda bir muayenenizi ve gerekli incelemelerinizi yapacaktır

25 Mayıs 2017 14:49