18 Ağustos 2020 15:20

Mastoid Tedavisi

Merhaba Adım : Özkan Kahveci Telefon: ‪*** *** **‬ 2019 temmuz ayında sebebini bilmediğim bir neden den dolayı kafama darbe aldım sol kulağım da şiddetli kulak çınlaması çınlama ile birlikte işitme kaybı ve denge problemi yaşıyorum. Birçok devlet hastahanesine tedavi olmak için gittim her seferinde ilaç verilerek gönderildim. Artık doktora gitmeye utanır oldum. Çınlama problemim beraberinde duyma kaybım sosyal ve iş hayatımda sürekli problem oluyor. Çevremdeki İnsanlarla iletişim problemi yaşıyorum. Tedavim olmak istiyorum. Daha önce çekilmiş olan mr, ilaçlı mr, tomografi, odiyo testlerim de elimde mevcut. Tedavi için sizlerden geri dönüş bekliyorum. İlginiz alakanız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar. ' İç Kulak MRG' Teknik: İVKM öncesi ve sonrası çok düzlemli, çok sekanslı. Bulgular: Sol mastoid hücrelerde havalanma kaybı mevcuttur. Bilateral internal akustik kanallar ve serebellopontin köşelerde yer işgal eden lezyon veya patolojik kontrast tutulumu saptanmamıştır. Bileteral 7. ve 8. sinirlerin sisternal ve kanaliküler kesimleri normaldir. Sağ kohlea, vestibül kanallarda normal sıvıya ait T2 hiperintensitesi korunmuştur. İç kulak yapılarında patolojik kontrast parlaklaşması izlenmemiştir. Sol semisirküler kanalların sıvı sinyali azalmış olup labryntis ossifikansı düşündürmektedir. Temporal kemik BT ile korelasyonu önerilir. Beyin sapı, serebellum normal görünümdedir. Vertebrobaziler sistem normal görünümdedir. Sonuç: Sol semisirküler kanallarda labryntis ossifikans lehine değerlendirilen bulgular.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Hasan Mercan
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Merhaba geçmiş olsun. Muhtemelen travma sonrası gelişmiş iç kulakta zedelenme mevcut. İşitme kaybı ve çınlamanız ilaç tedavisi ile düzelmeyebilir. İşitme testinizi görmek gerekir. İşitme cihazı çözüm olabilir. Sevgiler!

19 Ağustos 2020 16:43