cn
Soru Sahibi
1 Mayıs 2024 09:13

Mamografi ve usg

Merhaba hocam annem rahatsızlığı dolayısıyla ömür boyu coumadin kullanacak bu ilacı kullanırken INR değeri 4.60 a kadar çıktı o zaman vurma çarpma vs oldu mu bilmiyor kendisi ama memesinin üst kısmında 5-6 cmlık bir alanda morarma oldu ve bir zeytin çekirdeği büyüklüğünde kitle ele geliyordu hemetom kremi kullandık morarma geçti ve bu kitle ele gelmiyor. Ancak bu süreçte Mamografi ve meme usg çekildik. Sonuçları şöyle; USG Sol meme üst iç kadranda premammarian zonda yağ dokusu içerisinde 13 mm çapında hiperekoik bir alan ve içerisinde 4 mm çaplı semisolid hipoekoik görünüm vardır. Sağ memede solid ya da kistik özellikte lezyon saptanmadı. BİLATERAL MAMOGRAFİ (CC-MLO) Her iki meme lipofibroglandüler yapıdadır. Sağ meme üst dışta 5 mm çaplı düzgün konturlu nodüler opasite vardır. Sol meme üst ortada 10 mm çaplı bir fokal asimetrik alan vardır. USG önerilir. Malign kuşkulu mikrokalsifikasyon kümesi saptanmadı. Sonuç ve Öneriler mg Sizce kanser vb gibi bir durum var mı? Bu sol memede görünen şeyler INR yüksekliği sonrası yaşadığımız durumdan olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim Sayın Hocam.

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Meme içine kanama sonucu hematom dediğimiz oluşum bu duruma yol açabilir. INR takiibi aksamamalı.

1 Mayıs 2024 10:41
cn
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim hocam sağolun.

1 Mayıs 2024 11:14
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

.

2 Mayıs 2024 09:33