TH
Soru Sahibi
10 Eylül 2020 11:51

malign mezenkimal tümör

iğsi hücreli malign mezenkimal tümör, sağ kol, eksizyonel biyopsi. YORUM Incelenen kesitlerde dermiste yerleşmiş, en büyük boyutu 1,5cm olan, epidermis ile bağlantısı olmayan, subkutan yağlı dokuyu doğru genellikle iterek büyüyen, ancak bir alanda infiltratif paternde izlenen, nukleolleri belirgin, pleomorfık yapıda, iğsi hücrelerden oluşmuş neoplastik alan izlendi. Kesitlerde çok sayıda atipik mitoz varlığı dikkati çekti (40BBA'da 10-15 mitoz). Morfolojik bulgular immunohistokimyasa bulgularla birlikte değerlendirildiğinde yaka iğsi hücreli malign mezenkimal tümör (Leiomyosarkom) lehim değerlendirildi. Nekroz görülmedi. Ki67: %30 pozitif. Cerrahi sınırlarda tümör görülmedi. Lezyon bir yan cerrahi sınıra 0,3cm, derin cerrahi sınıra 0,1cm uzaklıktadır.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Ethem Nezih Oral
Radyasyon Onkolojisi

sorunuz nedir

10 Eylül 2020 12:28
TH
Soru Sahibi

Sorum bu rapor a göre kitle çok tehlikelimidir vücuda yayılmışmıdır teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim

13 Eylül 2020 21:18
Prof. Dr. Ethem Nezih Oral
Radyasyon Onkolojisi

Bu sadece alınan biyopsi sonucu olup tümörün vücuda yayılıp yayılmadığını göstermez. Bunun araştırılması gerekebilir.

13 Eylül 2020 22:55