AN
Soru Sahibi
30 Nisan 2021 23:38

lütfen yardım edin :(

merhabalar.43 yaşında bir evlat sahibi bir kadınım.Ablama 5 sene önce meme kanseri teşhisi kondu ve tedaviyle beraber ameliyat oldu.Ben de 38 yaşımdan beridir endişe içerisinde 6 ayda bir düzenli kontrollerimi oluyorum.Senede bir mamografimi çektiriyorum çok şükür şimdiye kadar korkacağım bir sonuç almadım.En son ocak ayında kontrolümü oldum.Lakin 3 gündür iki mememde de gerginlik hissediyorum sanki memelerim çok büyümüşte kaburgalarıma baskı uyguluyormuş gibi bir his var.Görünürde bir şişlik ya da kitle,akıntı,çöküntü yok.Adet bitiminden sonra hissetmeye başladım bunu.Eşim fazlasıyla evham yaptığımı söylesede bu endişeden bir türlü kurtulamıyorum.Sizce kontrole gitmelimiyim? covid korkusundan dolayı gitmekten çekiniyorum ama ya korkulacak bir şey varsa ?En son dr'um endişelenmememi hatta psikolojik yardım alıp bu obsesiflik halinden kurtulmam gerektiğini,hayatı kendime zulüm haline getirdiğimi ve hatta kanser olan bir memede belirti öyle bir anda oluşmaz dedi.Ne yapmamı önerirsiniz?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Müjgan Çalışkan Evren
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Merhabalar O kadar çok endişe yaparsanız psikolojik destek gerekir. Olumsuz düşünceler sağlıklı değil bunun farkındasınızdir. Ocak ayında kontrole gittiyseniz zaten 6 aylık süreniz dolmuş sayılır. Memeler arada hormonlara bağlı ve strese bağlı gerginlik yapabilir. İlaki kötü bişey olacak değil. Geçmiş olsun

5 Temmuz 2021 19:25