ÖK
Soru Sahibi
14 Mayıs 2022 01:29

Lomber Spinal MR inceleme

Hocam merhaba hiç bir yerimde uyuşma yok sadece kalça ve bel kısmında ağrılar oluyor. Uzun ve rahat bir şekilde yürüyebiliyorum. 60 yaşındayım. Bulgularım bunlar ne önerirsiniz? Lomber lordoz düzleşmiştir. Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi. intervertebral disklerde dejenarasyona sekonder T2A kayıpları izlendi.L2-3 seviyesinde tekal keseye bası oluşturan santral-sağ parasantral disk protrüzyonu izlenmektedir.Lateral resesler daralmıştır.L3 sinir köklerine bası izlendi spinal kanal ap çapı 7 mm ile daralmıştır.L4-L5 disk mesafesi daralmış olup L4 -L5 Endplatolarda Modic tip 2 dejenerasyon ile uyumlu sinyal değişiklikleri izlenmektedir. L4-5 seviyesinde diffüz bulging izlenmektedir. Lateral resesler belirgin daralmıştır. L4 sinir köklerine bası izlenmektedir. L4-5 seviyesinde tekal keseye bası oluşturan diffüz bulging izlenmektedir. Lateral resesler belirgin daralmıştır. L5 sinir köklerine bası izlenmektedir. L5-S1 seviyesinde diffüz bulging izlenmektedir. L5-S1 seviyesinde diffüz bulging izlenmektedir. Lateral resesler hafif daralmıştır. Lateral resesler düzeyinde S1 sinir köklerine temas izlenmektedir. Diğer düzeylerde; Disk posterior konturları normal olup, dural kese ve nöral elemanlara bası saptanmadı. Ventral epidural yağlı doku ve nöral foramenler açıktır. Konus medüllaris normal düzeyde ve sinyal intensitesi doğaldır. Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Kenan Bey, Öncelikle geçmiş olsun. Rapora göre değerlendirmek gerekirse kanal darlığı ve fıtık var. Ameliyat sınırında olması sebebiyle iyi bir muayene ile değerlendirmek ve detaylı bir şekilde filmlerin kendisini incelemek gerekiyor. Ona göre karar verelim ve gerekirse mikrocerrahi ile halledelim. *** *** ** 09 Vesile hanım ile adres konusunu konuşabilirsiniz

15 Mayıs 2022 09:28