KS
Soru Sahibi
7 Kasım 2019 01:42

Lomber Spinal MR değerlendirmesi.

Merhaba Onur bey, iyi olmanızı ümit ediyorum. Sayın hocam, babam'ın MR tetkik raporunu değerledirmenizi rica ediyorum. Tetkik : Lomber Spinal MR Sekans ve plan : STIR ( Yağ baskılı ) / T2A koronal, Turbo spin eko/ T2A ve Turbo spin eko / T1A aksiyal, T1A koronal Lomber aksta L2 sol apeks skolyoz ilzenmektedir. Lomer vertebra korpus köşelerinde osteodejeneratif değişiklikler izlendi. Lomber intervertebral disklerde dejeneratif siyal ve yer yer yükseklik kayıpları izlendi. Lomber vertebralarda multiseviye shmorl nodülleri izlenmektedir. Disklere komşu end plate ' lerde yer yer Modic Tip 2 ve 3 değşiklikler vardır. İntervertebral disk aralıklarında yer yer vakum fenomeleri izlenmektedir. Faset eklemlerde yer yer hipertrofik görünümler dikkati çekmektedir. Ligamentum flavumlarda yer yer hipertrofik görünümler izlenmektedir.

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

İlk planda iyi bir merkezde Fizik Tedavi desteği almasını öneririm.

7 Kasım 2019 20:04
KS
Soru Sahibi

Hocam değerlendirdiğiniz, zaman ayırdığınız için çok teşekkürler. Karakter sayısından dolayı raporun ilk yarısıdır, ikinci yarısını hemen arkasından göndermek istedim fakat bir soru limitim olduğu için maalesef göderemedim. Tekrar çok reşekkür ederim.

8 Kasım 2019 01:45
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Ok.. Geçmiş olsun

10 Kasım 2019 15:07