TM
Soru Sahibi
2 Şubat 2021 01:57

LENFOMA KANSERIMIYIM

Kalçanda kitle var dediler iyi mi kotumu huylu diye parça aldılar; MİKROSKOPİK BULGULAR: Bir kısmı kortikal kemik özelliğinde olan biyopsi örneğinde çoğu intertrabeküler alan doku defekti nedeniyle optimal olarak değerlendirilememektedir. Değerlendirilebilen birkaç intertrabeküler alanda; genelde diffüz, yer yer ise paratrabeküler geniş agregatlar oluşturan neoplastik lenfoid infiltrat izlenmektedir. Bu infiltrattı oluşturan hücreler CD20, PAX5 ve BCL-2 ile olumlu boyanmıştır. Ayrıca bu hücrelerin çoğu CD99, bir kısmı CD23 ve BCL-6 pozitiftir. Keratin, TDT, cyclin D1, CD10 ile bu hücrelerde spesifik hücresel boyanma yoktur. Arada çok sayıda CD3 ve CD5 pozitif T lenfositleri izlenmektedir. İntertrabeküler alanlarda neoplastik infiltrat yanı sıra her üç seriye ait hematopoetik hücreler bulunmaktadır. Kemik iliği fibrozisi derece 3 ile uyumludur. VE SONRa KEMIK ILIGI ALDILAR SONUCUM ; MİKROSKOPİK BULGULAR: Kemik trabekülleri arasında yer yer %50, yer yer ise %30-35 sellülarite gösteren ilik dokusu bulunmaktadır. Bu alanlarda her üç seriye ait hematopoetik hücreler vardır. Myeloid seride maturasyon duraksaması yoktur. Megakaryositler yeterlidir. Bazı alanlarda eritroid seri elemanları hafif belirgin olarak izlenmektedir. CD34 ile vasküler yapılar dışında yaklaşık %2-3 hücrede pozitiflik görülmektedir. İnterstisyumda genelde serpilmiş halde, bir-iki alanda ise küçük agregat oluşturan çoğu CD3, bir kısmı CD20 pozitif lenfositler yanı sıra yer yer perivasküler dizilim gösteren CD38 pozitif plazma hücreleri vardır. Kemik iliği fibrozisi genelde derece 1, paratrabeküler 1-2 alanda ise derece 2 ile uyumludur. AYDINLATIRSANIZ SEVINIRIM HOCAM KANSERMIYIM..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ahmet Özet
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bu durumda tıbbi Onkoloji/ Hematoloji kliniklerine tedaviniz için müracaat etmelisiniz

12 Şubat 2021 10:02