TA
Soru Sahibi
3 Ağustos 2017 14:55

Lenfoma İhtimali

Boyun bolgemde ele gelen ve uzun zamandir takipte olan lenflerim mevcut son kontrolumde pake olusturdugu ve hilusu kayboldugu icin hodgkin lenfoma lehine değerlendirme yapildi hemen Pec ct yapildi sonuclarim Sol jiguler alanda 26 mm suvmax 17.5 fdg tutulumu mevcut aksiller bölgede inguluer bölgede ve akciğer lenflerinde fdg tutulumu mevcut SUV değerleri ise akciğer 9.2 aksiller 2.96 cerrahi biyopsi sırasında sol jiguler alandan lenf alınması gerekirken cerrahi sırasında risk sebebiyle alınmayıp boyun orta bölgeden lenf alindi ancak bu lenf ultrasonda hilusu görünen reaktif düşünülen bir lenfti patoloji sonucunda da reaktif lenf hiperplazi olarak sonuç geldi ancak onkoloji uzmanları bu patoloji sonucunun çok içimizi rahatlamadığı bu sebepten sol jiguler alanda SUV değerleri yuksek lenflerden tekrar biyopsi yaptirmam gerektiğini söyledi farklı bölgelerde ki lenflerimde fdg tutulumu olması ve suvmax degerlerimin yüksek olması maling denilmesi için ne kadar yeterlidir tekrar biyopsi öneriyor musunuz yoksa bir süre daha takip önerir misiniz bu arada kilo kaybim ve gece terlemem mevcut şimdiden teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yücel Pak
Radyasyon Onkolojisi

Yapılmış olan araştırma ile kesin tanı koyamadık. Patologla konsülde ettim. Önerim yeniden biyopsi yapılmasıdır.

1 Ekim 2017 18:21