ŞN
Soru Sahibi
5 Haziran 2016 00:20

Lazer isaretleyici

Merhaba ben İzmirde kız yurdunda kalıyorum ve kız yurduna girerken lazer tutuluyor kendimi gözümü kapatarak korumaya calisiyorum lazerlerin zararlı olduğunu biliyorum bundan korunmak için bi yöntem var mı bildigim kadarıyla turkiyede bu konuda cezai bi yaptırım yok ve bunu yapan belirlenemiyor internet üzerinden insanlar guclu lazerlere sahip olabiliyor. Açıkçası bu yüzden tedirginlik duyuyorum. Önerilerinizi bekliyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Ömer Barlas
Göz Hastalıkları

Neslihan hanım gözlerin uzun süreli lazer ve benzeri ışıklara maruz kalması solar retinopati denilen zararlara yol açabilir,ancak kullanılan ışık türünün ve dalga boylarının iyi bilinmesi ve gözde hasar yapmayacak ışık türlerinin kullanılması gerekir,güvenlik kontrolu için kullanılan sistemlerde buna göre ışık kullanılmalıdır,cihazın üretici firmasından gerekli bilgi alınabilir.sağlıklı günler dilerim.

30 Haziran 2016 12:02