Tm
Soru Sahibi
24 Şubat 2021 04:50

kulak çınlama

Hocam iyi günler 5 gün önce kulağım dibinde iş yerinde makinadan gelen patlama sesiyle sağ kulağımda çınlama ve çok hafif bir işitme kaybı meydana geldi ilk 12 saatde doygunluk vardı o geçti doktora gittim 4000 ve 8000 hzlerde sağ kulağımda düşüş meydana geldiğni öğrendim doktorum kulak zarında herhangi bir hasar olmadğını söyledi.kortizonlu iğne ve vasoserc ilaç kullanmaya başladım. Genelde şiddete bağlı olan kulak hasarları geçiçi midir bunun süresi ne kadar uzayalabilir

7 cevap
Cevaplar (7)
Op. Dr. Hasan Mercan
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Merhaba. Geçmiş olsun. Çok daha kötü sonuçları olabilecek bir kazayı ucuz atlatmışsınız. Genelde akustik travmalar sorunsuz iyileşir. Bazen hafif bir çınlama ve işitme kaybı kalıcı olabiliyor. İyileşme ortalama 3-6 ay sürer. Hafif etkilenen kulaklarda sonuçlar daha yüz güldürücü oluyor. Kortizon tedavisi mutlaka öneriyoruz. Sevgiler!

25 Şubat 2021 08:53
Tm
Soru Sahibi

hocam değerli cevaplarınız icin cok tesekkur ederim bugün 8 gun oldu cinlamam biraz ara ara azalıyor eskisi gibi siddetli degil. kortizon hapi kullanıyorum kan dolasimi arrtici ilac ve b12 vitaminide ilave olarak kullanıyorum. Bugun tekrar isitme testi yaptırdım grafikte 4000 hz de frekans 50 desibel dusmeden 20 ye cikmis 8000 hz de ise 80 desibelden 40 a cikmis. bu iyilesme yönünden olumlu birseymidir sizce birde ic kulakta sinir zedelenmesi iyileşmesi tam olarak ne kadar sürede olur? tesekkurler

26 Şubat 2021 00:08
Op. Dr. Hasan Mercan
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Merhaba. Bunlar güzel haberler. İyileşmeyi gösteriyor. Tedavinize devam edin ve arada odyolojik testler ile kontrolünüzü yaptırın. İyileşme uzun bir süre alır. Yaklaşık 3-6 ay kadar sürer. 6. Aydan sonra iyileşme beklemeyiz. Geçmiş olsun.

26 Şubat 2021 08:51
Tm
Soru Sahibi

hocam cok teşekkürler cevaplariniz icin bu gibi durumlarda çınlama genelde ne zaman sona erer tamamen birde ceneyi sıkarken yada biseyler yerken cinlama sesi belirginlesiyor bu normalmi?

28 Şubat 2021 00:14
Op. Dr. Hasan Mercan
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Yaklaşık 3-6 aylık bir sürede neticelenir. Geçmiş olsun.

4 Mart 2021 12:30
Tm
Soru Sahibi

Bugun 3 hafta oldu hocam çınlamam ara ara gidip gelmeye başladı sizce kortizon kullanmaya devam etmeliyim ağızdan?

9 Mart 2021 04:03
Op. Dr. Hasan Mercan
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Size verilen kortizon tedavi planını tamamlayın. Umuyorum ki giderek kaybolacaktır.

9 Mart 2021 11:04
Tm
Soru Sahibi

Cok tesekkurler hocam ceneyi sikarken kulak cinlamasi cok belirgin duyuyorum anlik olarak bu normalmidir? Yoksa başka bir sorun olabilir mi?

11 Mart 2021 01:21
Op. Dr. Hasan Mercan
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Çene eklem problemleri de kulak çınlaması nedenlerindendir. Çene cerrahisi bölümüne kontrol ettirin.

27 Mart 2021 07:27
Tm
Soru Sahibi

Hocam değerli cevaplarinizla aydinlattiniz tesekkurler. Tekrardan işitme testine gittim 4000 hz de tamamen iyileşme cikti saglikli kulağımla eş deger.tek kayip 8000 hz de 40 50 desibel arasina kadar. Çinlamam yari yariya azaldi ancak tamamen kesilmedi.Bunda sonra daha da iyileşme olurmu sizce yoksa bu durum stabil olarak kalirmi olaydan 40 gun geçti.

28 Mart 2021 00:00
Op. Dr. Hasan Mercan
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

3-6 ay süreyle iyileşme sürer. Umuyorum ki daha da azalacaktır.

27 Nisan 2021 16:38
Tm
Soru Sahibi

Cok tesekkurler hocam 75.gunum çınlamam sona erdi tek sorunum sese hassasiyet.

29 Nisan 2021 03:08
Op. Dr. Hasan Mercan
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Umuyorum ki düzelecektir. Geçmiş olsun . Sevgiler!

1 Mayıs 2021 23:53