8 Haziran 2021 17:42

Kuduz Aşısı

Hocam bir konuda size danışmak, fikrinizi almak istedim. Kuduz aşısının kabul görmesi için DSÖ ye göre en az 0.5 IU/ML antikor oluşturması gerekiyormuş. Ama 4 doz aşı sonrasında çok daha yüksek antikor oluşuyor. (örneğin 6-10 IU/ML gibi.) Temas sonrası uygulanan 4 doz aşı sonucunda bazı dış etkenlerden dolayı 0.5 IU/ML civarı -sınır değerde- antikor oluşursa bu o kişi için yeterli olur mu? Hocam zamanınızı aldım. Teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Sizin sormak istediğiniz numerik antikor titrelerine ilişkin bilgim yok. Ama aşı uygulamaları DSÖ'nün önerileri çerçevesinde belli aşı türleri için belli standartta uygulanır. Benim konum değil ama aşı yapıldıktan sonra antikor titresinin izlenmesi gibi bir pratik olduğunu sanmam. Titre ne olursa olsun kişide aktit bağışıklık oluşmuşsa kişi antijenle yani mikropla karşılaşınca genelde bu titrraj yükselir. Kişi yine korunur. İyi günler

9 Haziran 2021 12:34